banner39

Kırım'daki Rus askeri birlikleri hareketlendi

Ukrayna ve Kırım'daki Rusya askeri birliklerinde hareketlilik gözleniyor, Rus askerleri Kırım'ın Kerch limanının kontrolünü ele geçirdi

Balkanlar 03.03.2014, 14:01 03.03.2014, 15:25
Kırım'daki Rus askeri birlikleri hareketlendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım'da sular ısınıyor. Rusya yanlısı askerler Kırım'ın Kerç kentinde bulunan bir feribot limanını ele geçirdi.  Rusya'nın Karadeniz limanlarına zırhlı birlikler sevkediliyor. Rus Donanması manevlara başladı. Diğer taraftan Rusya jetlerinin Ukrayna hava sahasını ihlal ettiği de gelen bilgiler arasında.

Kırım'da Rus askeri tarafından işgal edilen Kerç şehri feribot limanı;

Fransız Haber Ajansı AFP henüz ayrıntı vermemekle beraber Ukrayna sınır muhafızlarına dayanarak Rus ordusunun Kırım'da ilerlediğini bildirdi. Kırım'ın Belbek kentindeki Ukrayna ordusu komutanı, bölgeyi işgal etmeye çalışan Rus askerlerine teslim olmayacaklarını, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumak için mücadele edeceklerini söyledi.

Ukrayna'nın, Kırım yarımadasındaki tüm askeri birlikleri ile kamu binaları Rus askerlerince kuşatılmış durumda, Başkent Akmescit ile Sivastopol, Perevalne, Evpatoriya, Balaklava ve Feodosiya'da konuşlanan Rus askerleri, Kırım'ı Ukrayna'ya bağlayan noktaları da ele geçirdi. Akmescit'teki Ukrayna Deniz Kuvvetleri binası, Emniyet Müdürlüğü gibi kilit noktaları kuşatan Rus ordusu, Ukrayna'nın Odesa kentinde bulunan yönetim binasındaki Ukrayna bayrağını indirip yerine Rusya bayrağını astı. Ukrayna'nın diğer bölgelerinde de kamu kurumlarındaki Ukrayna bayraklarının yerine Rus bayrağını astıkları belirtiliyor.

Başkente 20 kilometre uzaklıkta bulunan Perevalne'deki Ukrayna askeri birliği, 200'ü aşkın Rus askeri tarafından kuşatıldı. Rus askeri, birliğin çevresinde zırhlı askeri araçlarla nöbet tutuyor. Bölgede üç büyük askeri çadır kuran Rus askerleri, birliğe giriş-çıkışa izin vermiyor. Karadeniz kıyısındaki Balaklava ile doğusundaki Feodosiya, batısındaki Evpatoriya şehirlerinde de Rus askerleri devriye yapıyor.

RUSYA'NIN UYGULAYACAĞI OLASI SENARYOLAR

The Guardian gazetesi , Rusya'nın Ukrayna'ya uygulayacağı olası 3 senaryodan söz ediyor.

Bunlar özetle şöyle:

Gürcistan senaryosu: Rusya’nın 2008’de Gürcistan’da yaptığı gibi hızla sahada askeri üstünlük sağlayarak, Kırım’ın statüsü için pazarlık masasına eli güçlü olarak oturması. Aslında bu hemen hemen gerçekleşmiş durumda. Fakat Rusya’nın gözü Kırım’ın ötesinde olabilir.

Yugoslavya senaryosu: Rusya’nın Kırım’ın yanı sıra, Ukrayna’nın doğusuna da asker çıkarması, ülkenin kuzeybatı ve güneydoğu olarak bölünmesini gündeme getirebilir. Bu durumda; Ukraynaca konuşan Katolik çoğunluk ile Rusça konuşan Ortodoks azınlık arasında bir iç savaş kaçınılmaz olabilir.

Diplomatik senaryo: AB’nin bu tür durumlardaki geleneksel tavrı, ekonomik yaptırım ve ulaşım kısıtlamaları uygulamak. ABD de Rusya’ya ekonomik tecrit uygulanmasını değerlendiriyor. Fakat Rus şirketi Gazprom, Avrupa’nın baş enerji tedarikçisi. Bu senaryonun devreye girmesi halinde, BM temsilcileri mekik diplomasisi yürüterek, yeni Ukrayna’da bir çeşit İsviçre modeli oluşturmaya çalışacaktır. Rusya ise federal veya konfederal sistem içinde etkinliğini sürdürme arayışında olacaktır.

DÜNYA TEPKİLİ, RUSYA UMURSAMIYOR

Rusya'nın Ukrayna'yı özellikle de Kırım'ı işgal etmesi dünyadan da tepki çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB), NATO ve Türkiye Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne vurgu yaparak, Rusya'nın işgal politikasından vazgeçmesi gerektiğini dile getirdiler.

Amerika dışişleri bakanı John Kerry bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gidecek. Rusya'nın Ukrayna'daki işgalinin görüşmek üzere dünya liderleri bir telefon konferansı yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile görüşmesinde liderler, Rusya’nın, Ukrayna’nın bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne yönelik net ihlali üzerindeki ciddi kaygıları ele aldılar.

Liderlerin, Ukrayna ile Rusya arasında diyaloğun acilen başlaması gerektiğini vurguladıkları belirtildi. Bu arada, İngiltere Başbakanı Cameron, Obama ile görüşmesi hakkında twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya'nın attığı adımların kabul edilemez olduğu, eğer izledikleri yolu değiştirmezlerse bunun belirli bir bedeli olacağı konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu.  

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, “Ukrayna Parlamentosu ve Kırım Parlamentosu’nda tarafların düşüncesine göre durumun gerginleşmesine neden olan tüm konuları ortaklaşa ele alacak Özel milletvekili komisyonları oluşturulması gerektiğini kaydetti. Kırım’da oluşan durumun çözülmesi artık uluslararası düzeye çıktı. Ancak Ukrayna’nın kendisinde çözüm yollarını bulma mekanizmaları en yakın zamanda oluşturulmazsa bu affedilmez bir hata olacaktır." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?