banner15

Kırımoğlu: Davutoğlu tam zamanında geldi

Kırım'daki Rus işgali ve 16 Mart'ta yapılacak referandum tartışmaları devam ederken Kırım Tatarları lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu olayları değerlendirdi, Kırımoğlu Türkiye'nin Kırım'a sahip çıktığını söyledi

Kırımoğlu: Davutoğlu tam zamanında geldi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ülkede hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, tek amaçlarının krizi kansız atlatmak olduğunu söyleyen Kırımoğlu, "Barış içinde bu krizi de atlatmak için elbette bütün dünyanın desteği lazım olacak." dedi.

Rus askerlerini Kırım'dan çıkarmak için, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın daha aktif rol oynaması gerektiğini ifade eden Kırımoğlu, "Maalesef her memleketin kendi menfaatleri, kendi çıkarları" olduğunu söyledi. Ekonomik yaptırımların, sorunun çözümünde büyük rol oynayacağına vurgu yapan Kırımoğlu, ülkelerin menfaatlerinin buna engel olduğunu ifade etti.

"BARUT ÇUVALI ÜSTÜNDE OTURMUŞ GİBİYİZ"
Gerilimin başladığı günden bu yana temkinli olma çağrısı yapan Kırımoğlu, "Barut çuvalı üstünde oturmuş gibiyiz. Bir kişi kibrit atsa ne olur bilmiyoruz." diye konuştu.

"DAVUTOĞLU TAM ZAMANINDA GELDİ"
Türkiye'nin verdiği desteğe değinen Kırımoğlu, şöyle konuştu:
"Türkiye dışişleri bakanı sağolsun, sıcak zamanında, tam zamanında geldi. Sayın Ahmet Davutoğlu, 'Yardım eli uzatmaya hazırız, Ukrayna'nın parçalanmasına karşıyız.' diye mesaj verdi."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI KIRIM'A GİTTİ

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Aydın, Kırım'a gelerek son gelişmeler üzerine temaslarda bulundu. 

Ukrayna ve Kırım'da son dönemde artan gerginlik üzerine Aydın, Kırım'da ve Kiev'de temaslarda bulunarak son durum hakkında bilgi aldı.

İlk olarak Kiev'de Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Aydın, ardından Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'te Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Rıfat Çubarov ve KTMM eski Başkanı ve Ukrayna milletvekili Mustafa AbdülcemilKırımoğlu ile görüştü. Görüşmeler basına kapalı yapıldı. Aydın, daha sonra Kırım'daki Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Görüşme öncesinde basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunan Aydın, Ukrayna'nın Türkiye'nin stratejik ortağı olduğunu belirtti ve "Ukrayna'da yaşanan olaylar sadece Ukrayna'yı ilgilendirmiyor. Buradaki olaylar tüm Karadeniz havzasındaki ülkeleri etkileme potansiyeline sahip" dedi. 

Aydın, Türkiye'nin Ukrayna'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydederek, Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünün büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Aydın, "Kırım, Ukrayna'nın ayrılmaz parçasıdır. Tatar soydaşlarımızın can, mal güvenliği hepimizi çok yakından ilgilendiriyor. Buradaki sorunun uzlaşı, diyalog ve barışçıl yollarla çözülmesi gerekiyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 11:03
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35