banner39

Kırımoğlu Kiev'e geri dönüyor

Kırım'a girmesine izin verilmeyen Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu refakatindekilerle birlikte Kiev'e geri dönüyor

Balkanlar 03.05.2014, 13:31 03.05.2014, 17:41
Kırımoğlu Kiev'e geri dönüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun Kırım'a girmesine izin verilmedi. Kırımoğlu daha sonra Kiev'e geri dönmek üzere yola çıktı. Onu karşılamaya giden yüzlerce Kırım Tatarı ile birlikte, sınırdaki ara bölgede mahsur kaldı. Kırım tarafındaki Rus askerleri bölgeye çok sayıda asker yığdı. 

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) bölge teşkilatları ise Kırımoğlu'nun girişine izin verilmemesini protesto etmek için merkezi yolları kapatma kararı aldı.

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Kırımoğlu'nun Kırım Tatarlarını çatışmaya sürüklediğini iddia etti. 

Rus askerlerinin bloke ettiği sınıra doğru 5 bin Kırım Tatarı yürüyüşe geçti. 

Kırım İçişleri Bakanı, Kırımoğlu'nun girişine izin vermeyeceklerini, onu karşılamak için sınırı geçen Kırım Tatarlarının ise tek tek geri sınırdan geri alınacağını açıkladı. Bunun üzerine KTMM Basın Sözcüsü Leyla Müslimova, Kırım Tatarlarının ancak Kırımoğlu ile birlikte döneceklerini duyurdu.

KIRIM TATARLARI KONVOY HALİNDE SINIRA YÜRÜDÜLER

Binlerce Kırım Tatarının oluşturduğu kortejin sınırdaki trafik polisi noktasına yaklaştığını bildirdi. Kırım Tatarları ‘insan zinciri’ oluşturup sınırı yarmak için yürüdüler.

Kontrol noktasında trafik polisleri, çevik kuvvet timleri ile beraber zırhlı personel taşıyıcılar ve diğer askeri araçlar bulunuyordu. Kırım Tatarları'nın  sınırdan geçmelerine izin verilmedi.

KİEV'E GERİ DÖNÜYORLAR

Kırım'a girmelerine izin verilmemesi üzerine, Kırım Tatarlarının Lideri Kırımoğlu herhangi bir çatışmanın yaşanmaması için, beraberindekilerle Kiev'e geri dönem kararı aldı.

Kırım Tatarları sınır bölgesinde kurdukları çadırda dua ediyorlar;

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?