banner39

Kırımoğlu Kırım'a karadan girmeyi deneyecek

Rusya'nın Kırım'a girmesine izin vermediği, Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu vatanına Ukrayna üzerinden kara yolu ile girmeyi deneyecek

Balkanlar 03.05.2014, 11:02 03.05.2014, 13:02
Kırımoğlu Kırım'a karadan girmeyi deneyecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bugün Kırım'a karayolu ile girmeyi deneyecek. İki gün önce Moskova üzerinden Kırım'a gitmeye çalışan, Kırımoğlu Rus makamları tarafından engellenmişti.

Kırım Tatarlarının lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rus askerlerince Kırım'a alınmadı. Kırımoğlu ve kendisini karşılımaya gelen binlerce Tatar Türk'ü, yarımada ile Ukrayna arasında mahsur kaldı.

Kırım Tatarları, Moskova Havalimanı'nda Rusya'ya girişine izin verilmediği için Kiev'den karayoluyla yarımadaya gelen Kırımoğlu'nu karşılamak için Rusların oluşturduğu Ukrayna sınırına gitti.

Binlerce Kırım Tatarının Ermenipazar kontrol noktasından geçmesine izin vermeyen Rus askerleri havaya ateş açtı. Barikatları aşan Tatarlar, Ukrayna tarafındaki kontrol noktasından geçen Kırımoğlu ile ara bölgede buluştu.

Kırım Tatarları, liderlerini Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarıyla karşıladı.

Bunun üzerine bölgeye asker takviyesi yapan Ruslar, kendilerinin oluşturduğu sınır kapısını kapattı.

Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov veKırım Başbakan Yardımcısı Lenur İslamov'un da aralarında bulunduğu binlerce Kırım Tatarı, Ukrayna sınır kapısı ile Rusların oluşturduğu kontrol noktası arasında mahsur kaldı.

Tatar Türkleri, ara bölgede, Rus askerlerinin Kırımoğlu'nun Kırım'a girişine izin vermesini protesto ediyor.

Kırım-Ukrayna sınırı

 

SÜRECEK....

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?