banner39

Kırımoğlu, oğlundan dolayı AİHM'ye başvurabilir

Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu, Rusya'nın geçtiğimiz yıl cinayetten tutuklanan oğlunu kullanarak kendisini köşeye sıkıştırmaya çalıştığını belirterek AİHM'e başvurabileceğini açıkladı

Balkanlar 19.06.2014, 10:56 19.06.2014, 10:56
Kırımoğlu, oğlundan dolayı AİHM'ye başvurabilir

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, oğlu Hayser hakkında açılan davada, mahkeme kararının Rusya’nın kanunlarına göre verilmesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracağını açıkladı.

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Kırım Müdürlüğü'nün, Hayser Cemiloğlu’nun davasının niteliğini değiştirmesinden sonra Cemiloğlu, Rusya Ceza Kanununun 105. maddesinin ihlali (cinayet), 222. maddesinin ihlali (ateşli silahlar ve cephanenin yasadışı olarak bulundurulması) ve 226. maddesinin ihlali (silah çalmak) ile suçlanıyor.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu QHA’ya yaptığı açıklamada , “Şimdi belgeler hazırlanıyor, birkaç varyant var. Kiev mahkemesinin kararı olmadan dava niteliği değiştirildi, kasten cinayet maddesi yanlış kullanıldı. Cinayet sehven yapıldı. Ukrayna kanunlarına göre, Hayser’i serbest bırakma kararı verildi. Rusya tarafı ise uluslararası normlara aykırı davranarak onu bırakmıyor. Bu durum, Avrupa Mahkemesi'nin bu davayı incelemesi için yeterli” dedi.

Silahın yasal şekilde bulundurulduğunu ve oğlunun izinsiz kasadan silahı almasının "silah çalma" olarak nitelendirilmesinin yanlış bulduğunu belirten Kırımoğlu, “Hayser silahı dikkatsiz kullanıyordu. Bulundurma ise yasal idi. Silahı kasadan yasadışı olarak aldı ama bu farklı madde, hırsızlık olarak ele alınamaz, çünkü aldıktan sonra geri koyuyordu. Kasten değil, sehven yaptığı da çok önemli” diye kaydetti.

Kırımoğlu, “Hayser Cemiloğlu’nu Kırım’da yasadışı olarak nezarethanede tutuyorlar. Fakat Hayser Ukrayna vatandaşı olduğu ve Ukrayna kanunlarına tabi olduğu için Kiev’e gönderilmeli. Rusya vatandaşlığını kabul etmeyen tüm tutukluların Kiev’e gönderilmesi gerekiyor. Fakat onlar bazılarını gönderiyor, Hayser’i ise bir şekilde kullanmayı düşünüyorlar” dedi.

Hayser’in serbest bırakılması yönünde mahkeme kararının olduğunu söyleyen Kırımoğlu, “Avukat aracılığı ile mahkeme kararını onlara gönderdik, fakat cevap yok” diye konuştu.

Oğlunu kullanarak kendisini etkilemeye çalışacaklarını belirten Kırımoğlu, “Yüzde yüz öyle. Daha Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç zamanından beri benimle pazarlık yapıyorlardı: ‘oğlunu bırakırız ama sen bizim şartlarımızı kabul edersin’. Ben reddettikten sonra oğlumun dava niteliğini daha ağır olarak değiştirdiler” dedi.

Hayser Cemiloğlu günümüzde Bahçesaray’daki nezarethanede bulunuyor. Avukatı, soruşturmanın devam ettiğini ama duruşmanın ne zaman yapılacağı konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmadığını bildirdi.

Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 günü yakın aile dostu Fevzi Edemov'u sehven ateşli silahla öldürmüştü.

20 Mart 2014 tarihinde Ukrayna Savcılığı, Hayser Cemiloğlu’nun davasını ‘eksiklikleri giderme amacı ile’ Kırım Savcılığı'na göndermişti. Günümüzde dava devam ediyor. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, oğlunun davasını kendisine baskı uygulamak için kullanılabileceğini belirtmişti.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?