banner39

Kırımoğlu: Rusya'da isyan çıkarsa Kırım kurtulabilir

Kırım Tatarlarının lideri Kırımoğlu, Putin yönetiminin Rusya'nın başında olduğu sürece Kırım'ın kurtulamayacağını bu yüzden Rusya yönetiminde çıkabilecek bir iç isyanın Putin'i yönetimden uzaklaştıracağını ve Kırım'ın kurtuluşuna kapı aralayacağını söyledi

Balkanlar 05.06.2014, 11:49 05.06.2014, 12:07
Kırımoğlu: Rusya'da isyan çıkarsa Kırım kurtulabilir

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Batı ülkelerin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların etkisini gösterdiğini ve büyük ihtimalle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çevresinde isyan ve başkaldırmaların olabileceği fikrini dile getirerek, ancak bunun sayesinde Kırım'ın Ukrayna’ya geri dönebileceğini söyledi.

Beyaz Rusya'nın muhalif "Belsat" televizyon kanalına verdiği demeçte Kırımoğlu, Batı ülkelerdin, Kırım’ın en yakın zamanda kurtulacağından emin olduğunu kaydetti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Ben, “Afganistan’ın işgalinden sonra 1979 yılında siz yaptırımları uyguladınız ve SSCB’nin dağılması için biz 10 yıl bekledik” dedim. Bana, günümüzde olayların daha dinamik şekilde geliştiğini ve bu kez on yıl beklemek zorunda kalmayacağımızı söylediler” dedi.

Putin’in devletin başında olduğu sürece Rusya’nın Kırım'dan vazgeçmeyeceğini ifade eden Kırımoğlu, “Bu işgali başlatan insan geri adım atmaz. Bunun için birçok kişi Kremlin’de iktidarın değişeceğini ümit ediyor” dedi.

Kırımoğlu, “Hepimiz biliyoruz ki, Putin’in çevresinde sorunlar var. Yaptırımlar etkisini gösteriyor. Büyük ihtimalle isyan içten çıkar. Ne kadar çok yaptırım uygulanırsa o kadar hızlı sonu gelir” diye kaydetti.

Aynı zamanda Rusya’nın dağılma ihtimalinin endişe uyandırdığını belirten Kırımoğlu, “Size samimiyetle söylüyorum. Biz Rusya'nın dağılmasından korkuyoruz. Ne de olsa, bu ülkede nükleer silah var. Rusya’da korkunç olaylar meydana gelebilir” dedi.

Kaynak: QHA

Yorumlar (1)
bülent 8 yıl önce
rusyada iç savaş çıkarsa, kovulan yahaudi baronlarının işine gelir... hatta işin içinde bizzat onlar var demektir..
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?