banner39

Kırımoğlu: Rusya'ya yönelik yaptırımlar artmalı

Kırım Tatar Türklerinin lideri Kırımoğlu, "Rusya'nın mevcut yönetimi devam ettikçe yaptırımlar olmadan politikaları değişmeyecektir. ABD ve AB'den daha fazla yaptırım bekliyoruz" dedi.

Balkanlar 18.03.2015, 18:54 19.03.2015, 01:05
Kırımoğlu: Rusya'ya yönelik yaptırımlar artmalı

Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'nın savunmasının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna'ya yönelik silah desteğinin artması gerektiğini ifade eden Kırımoğlu, "Batılı ülkeler Ukrayna'ya silah vermek istemediklerini açıkladıklarında bunu anlamıyoruz. Ukrayna'dan onlarca kat güçlü bir ülkeden, Rusya'dan bahsediyoruz. En gelişmiş silahlar için büyük paralar harcıyorlar. Kendimizi koruyamadığımız için ölmemiz gerekmiyor. Kendimizi korumak için bu silahlara ihtiyacımız var" dedi.

Rusya'nın, Kırım'ı gayrimeşru şekilde ilhak ederken verdiği dev yatırımlar taahhüdünü ekonomik kriz nedeniyle yerine getiremediğini ve çalışanlara yaptığı maaş zammını geri almak zorunda kaldığını belirten Kırımoğlu, Batılı ülkeler yaptırımları artırarak sürdürdükçe Rusya'nın "medeni bir ülke gibi davranması gerektiğini anlamak zorunda kalacağını" söyledi.

Kırımoğlu, "Sovyetler Birliği Afganistan'ı işgal ettiğinde yaptırımlara hedef oldu ve 11 yıl sonra çöktü. Rusya'nın çökmesini istemeyiz fakat 11 yıl beklemeyi de istemiyoruz. Rusya'nın mevcut yönetimi devam ettikçe yaptırımlar olmadan politikaları değişmeyecektir. ABD ve AB'den daha fazla yaptırım bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kırımoğlu, Rusya'nın ilhakının ardından baskılar nedeniyle Kırım'dan yarısı Tatar olmak üzere 20 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını, özelikle gençlerin hedef olduğu kaybolma ve cinayet vakalarının arttığını, silah ve yasak kitap arama bahanesiyle baskınların sıklaştığını ve ekonomik durumun kötüleştiğini belirtti. Kırımoğlu, "Umarım yaptırımlar devam eder ve Rusya Kırım'dan ayrılmak zorunda kalır" dedi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?