banner39

Komşu liderlerden Türkiye'ye hakaret

Yunanistan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının yaptığı toplantıda Türkiye hakkında ilginç diyaloglar yaşandı. İki lider de Türkiye'ye hakaret eden açıklamalarda bulundu.

Balkanlar 19.01.2011, 12:06 19.01.2011, 12:06
Komşu liderlerden Türkiye'ye hakaret

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, ülkesinin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını desteklediklerini belirterek Türklere yönelik ağır ithamlarda bulundu.

Resmi ziyaret için Atina'ya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı ağırlayan Papulyas, Atina haber ajansının haberine göre iki ülkenin halklarının da büyük acılar çektiğini ve geçmişte Türkler tarafından "katlediklerini" iddia etti. İki ülkenin tarihi derinliği olan ilişkilere sahip oldukları değerlendirmesinde bulunarak, aralarında kan bağı ilişkisi olduğunu vurguladı. Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz konusunda da Türkiye'yi suçlayan Papulyas, silahlanma konusundaki ekonomik yükün olmaması halinde IMF'ye ihtiyaç duymayacakları yorumunda bulundu. Sarkisyan ise Erivan'ın "Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olmadığını ancak üyelik yolunun geçmişin tanınmasından geçtiğini" söyledi.

Geçtiğimiz ay Erzurum'da yapılan Üçüncü Büyükelçiler Zirvesi ve Erzurum Olimpiyat Oyunları'nın açılışına katılan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu da, Türkiye'nin Ege'de hava sahasını işgal ettiğini ve Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye'nin AB üyesi olamayacağını söylemişti. Papandreu'nun açıklamalarının ardından Başbakan Tayyip Erdoğan da Türkiye'nin sabrının zorlanmaması gerektiğini belirtmişti.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?