banner39

Kosova bağımsızlık yıldönümünü kutladı

17 Şubat Kosova'nın bağımsızlığını kazanmasının yedinci yıldönümü. Ancak ülkede geçtiğimiz yıllardaki gibi gösterişli kutlamalar yok. Mali bunalım nedeniyle bağımsızlık daha mütevazı etkinliklerle kutlanıyor.

Balkanlar 18.02.2015, 20:00 18.02.2015, 20:00
Kosova bağımsızlık yıldönümünü kutladı

Kosova; bağımsızlığının 7. yıldönümünü kutluyor. Başkent Priştine ve Prizren başta olmak üzere; günler önce süslenen meydanlarda bugün farklı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Kutlamalar kapsamında Prizren Halk Dansları ve Şarkıları Topluluğu'nun öncülüğünde bağımsızlık konseri düzenlendi. Kosova'nın farklı bölgelerinden halk dansları topluluklarının bir araya geldiği konserde, özel performanslar sergilendi.

BİR YIL BOYUNCA HAZIRLANDILAR

Bir yıl boyunca bağımsızlık konserine hazırlanan gruplar; halk ve modern danslardan örnekler sundu ve türküler söyledi. Konser için Prizren Kültür Evi sahnesi; geleneksel unsurlarla süslendi. Yöresel danslara, hem geleneksel enstrümanlar hem de kıyafetler eşlik etti.

Konserde sahne alan Arnavut saz ustaları, ses sanatçıları kadar seçilen şarkılar da Kosovalıların beğenisini kazandı. Halk Dansları Topluluğu Müdürü Jeton Qafleshi bağımsızlık kutlamaları ve topluluğun faaliyetleri ile alakalı şunları söyledi:

ARNAVUT KÜLTÜRÜNÜ GELECEĞE TAŞIYORLAR

“Kuruluşundan günümüze kadar topluluğumuz birçok etkinlik gerçekleştirdi. Bugün de her yöreyi kapsayan halk dansları ekiplerini bir araya getirdik. Kosovalı Arnavutların geleneklerini anlatan halk dansları ve türkülerinin yanı sıra birçok alanda faaliyetlerimiz devam ediyor. Amacımız kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere aktarmak. Topluluğumuz sadece Kosova'da değil, Balkanlar'da; Türkiye'de ve farklı ülkelerde ülkemizi temsil ediyor. Hem Kosovalıların hem de bu özel günde yanımızda olamayan tüm Arnavutların bağımsızlık gününü kutluyorum.”

Yaklaşık iki saat süren konserde; Kosova'nın ünlü sanatçılarının yanı sıra; Arnavutluk'tan da halk dansları grupları sahne aldı. Bağımsızlık konseriyle başlayan kutlamalar Priştine'de ve diğer kentlerde gün boyunca devam etti.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?