banner15

Kosova Başbakanı Edi Rama Sırbistan'a gidiyor

... Başkanı Edi Rama'nın Belgrad Güvenlik forumu için 12-14 ekim tarihleri arasında Sırbistan'a bir ziyaret gerçekleştireceği açıklandı

Kosova Başbakanı Edi Rama Sırbistan'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Ekim ayında Sırbistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek. Edi Rama, ziyaret sırasında Sırbistan Başbakanı Aleksander Vucic ile de görüşecek.

13 Ekim'de Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ı ziyaret edecek olan Rama'nın Kurban isimli kitabının Sırpça basımının da tanıtılacağı toplantı şimdiden Balkan ülkelerinin gündemini meşgul ediyor.

Rama, Niş-Durres otoyol inşaasının anahatlarının görüşüleceği Belgrad Güvenlik Forumu'na da katılacak.

Belgrad'daki çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan Dişisleri Bakanı ile Avrupa ülkelerinden güvenlik ve dış politika uzmanlarının katıldığı Forum her yıl 12-14 Ekim tarihlerinde düzenleniyor.,

2005’ten beri Arnavutluk Sosyalist Partisi’nin liderliğini de yürüten Rama, 2011 yılında yazdığı Kurban kitabında her ne kadar belediye başkanlığı döneminde yaşadıklarını, Arnavutluk siyasetinin iç yüzünü anlatıyorsa da aslında dünyanın her yerindeki “siyasi arenalarda” yaşanan entrikaları, yozlaşmaları, çarpıklıkları, vizyonsuzluğu cesurca ele alıyor.

Bu arada Sırbistan Başbakanı Aleksander Vuçiç’le Sırbistan’ın Niş şehrinde bir araya geleceğini Edi Rama da doğruladı. Edi Rama bir TV kanalına verdiği röportajda, "Evet, doğrudur. Bir ekonomik işbirliği için bir arada olacağız." dedi. Gazetecinin Kosovalı üst düzey siyasilerin orada bulunmamasının nedeni sorusuna Rama, "Kosova’dan da bir heyet katılacak. Ancak üst düzey bir katılım olmayacak, ama kimse merak etmesin, ben orada Kosova’yı da temsilen bulunacağım" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35