banner39

banner35

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj istifa etti

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj istifa etti

Balkanlar 19.07.2019, 17:43 19.07.2019, 18:18
Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj istifa etti

Kosova Savaşı sırasında işlenen suçları belirlemek için kurulan Özel Mahkeme tarafınfan şüpheli olarak çağrı alan Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj  görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Haradinay, meclis oturumunun ardından Priştine'de düzenlediği basın toplantısında, "İstifa sonrasında görevlerimi halka geri veriyorum ve beni bu konuda bilgilendiren ilk kişi sizsiniz." Dedi.

Haradinay, "Bir sonraki seçimlerde, ben ve partim aday olarak duracağız, çünkü Kosova için herşey zorlaşacak." Dedi.

Haradinaj, hükümetin bugünkü olağan oturumunun ardından düzenlediğini basın toplantısında, Hollanda'nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığı tarafından "şüpheli" sıfatıyla çağırıldığını belirterek, bu nedenle başbakanlık görevinden istifa ettiğini söyledi.

Haradinaj, "Hükümetin başbakanı olarak görevimden istifa ettim. Bu andan itibaren hükümet olarak da istifa ettik. Bunun sebebi de Özel Savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla ifade vermeye çağırılmamdır." ifadelerini kullandı.

Yeni bir hükümet kurulana kadar mevcut hükümetin görevde kalacağını dile getiren Haradinaj, "Sadece benim için değil, tüm hükümet için kolay bir karar değildi." değerlendirmesinde bulundu.

Kosova Kurtuluş Ordusunun (UÇK) eski komutanlarından Haradinaj, daha önce de iki kez Lahey'deki uluslararası mahkemede yargılanmış ancak delil yetersizliği nedeniyle ikisinde de beraat etmişti.

2017'den beri Kosova'nın başbakanı olarak görev yapan Haradinaj, 2004-2005 yıllarında da kısa bir süre başbakanlık yapmıştı.

Kaynak: AA, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?