banner39

Kosova camilerine TİKA eli değdi

TİKA Kosova’nın çeşitli şehirlerindeki camileri restore etti. Bunlar arasında bulunan Emin Paşa ve Yaşar Paşa camileri, uzun süren çalışmaların ardından ibadete açıldı. Aslına uygun olarak onarılan camiler, işlemeleriyle öne çıkıyor.

Balkanlar 27.07.2016, 12:04 27.07.2016, 12:04
Kosova camilerine TİKA eli değdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yüzyıllar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Kosova, Osmanlı’nın ardında bıraktığı tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.Camiler, köprüler, hamamlar ve şadırvanlarla Osmanlı’nın izlerini yaşatan ülkede köklü mirasın bugüne ulaşmasında Türkiye İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA'nın katkısı büyük. 

Osmanlı'dan yadigar eserler, TİKA'nın öncülüğünde birer birer onarılarak yeniden hayat buluyor. Balkanlar'da Osmanlı şehri olarak anılan Prizren asırlık kültür ve geleneklerin bekçisi. 

19’uncu yüzyılda inşa edilen Emin Paşa Camii, son dönem Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden biri. Zamana yenik düşen cami, TİKA tarafından restore edildi. Bu çalışmalar sırasında, caminin tahribata uğrayan dış bölümü ve içindeki kalem işlemeleri yenilendi. 

Cami girişinde yer alan mermer kabartma levhanın yanı sıra cami avlusundaki şadırvan da onarılarak, cami aslına uygun hale getirildi. Kosova'da ihya edilen camilerden biri de başkent Priştine'nin merkezinde yer alan Yaşar Paşa Camii. Şehrin en önemli mabedlerinden Yaşar Paşa Camii, Priştine'ye en son kazandırılan eserler arasında. 

Cami, Üsküp idarecisi Yaşar Mehmed Paşa tarafından 1834 yılında inşa ettirildi. İnce işlemeleriyle dikkat çeken cami, ülkenin en ilgi gören yapılarından biri. Kosova savaşı sonrasında uzun süre ibadete kapalı olan Yaşar Paşa Cami, iki yıl süren restorasyonun ardından eski ihtişamına kavuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü