banner39

Kosova Cumhurbaşkanı istifa etti

Kosova'da Fatmir Seydiu, Anayasa Mahkemesi'nin aldığı "Parti genel başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı görevlerini yürütmesinin anayasa ihlali" kararı üzerine istifa etti.

Balkanlar 27.09.2010, 21:57 28.09.2010, 05:39
Kosova Cumhurbaşkanı istifa etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Anayasa Mahkemesinin anayasayı ihlal ettiğine dair kararının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek, "istifa" kelimesini kullanmadan istifasını açıkladı.

Seydiu devlet televizyonunun naklen yayımladığı basın toplantısında, Kosova halkına bugüne kadar verdiği destek için teşekkür etti. Kosova`nın önünde yapması gereken önemli işler olduğunu kaydeden Seydiu, "Bu işlerin başarılı bir şekilde tamamlanması için el ele verilmesi, birlik, beraberlik, istikrar ve barışın korunması büyük önem taşıyor" dedi.

Seydiu`nun veda niteliği taşıyan konuşmasında "istifa" kelimesini hiç kullanmaması ise dikkati çekti.

Siyasi gözlemciler Seydiu`nun resmen "İstifa ediyorum" demeyerek, son anda meydana gelebilecek sürpriz bir gelişme için kendisine açık kapı bıraktığı görüşünde birleşiyorlar.

Bu arada Kosova Meclis Başkanı Yakup Krasniçi`nin, Cumhurbaşkanı Seydiu`nun istifasıyla ilgili bir basın toplantısı yapacağı bildirildi.

Meclis Başkanının basın toplantısında, yeni cumhurbaşkanının seçim süreci hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

Kosova Anayasa Mahkemesi, Seydiu`nun hem Cumhurbaşkanı hem de Kosova Demokratik Partisi (LDK) Genel Başkanı olarak görevini sürdürmesinin anayasanın ihlali olduğunu açıklamıştı.

Açıklamada karara gerekçe olarak, Kosova Cumhurbaşkanının ancak parti lideri olmayan kişilerden seçilebileceği maddesi gösterilmişti. Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanı Seydiu`nun bir ay içinde cumhurbaşkanlığı ya da parti başkanlığı görevlerinden hangisine devam edeceğine karar vermesini istemişti.

 


 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü