banner39

Kosova Dışişleri Bakanı Hocay'dan 'nota' tepkisi

Kosovalı bir gazetecinin Türkiye'deki darbe girişimine destek çağrısına Türkiye'den giden nota'ya Kosova Dışişlerinden tepki geldi

Balkanlar 27.07.2016, 15:06 27.07.2016, 15:06
Kosova Dışişleri Bakanı Hocay'dan 'nota' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç'ın, gazeteci Berat Buzhala'nın Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili sosyal medya paylaşımı üzerine Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği nota Kosova'da tepkiyle karşılandı.

Dışişleri Bakanı Enver Hocay, bu durumun kabul edilemez ve Büyükelçi'nin yetkisi dışında olduğunu söyledi.

Gazeteci Berat Buzhala'nın 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişimi sırasında sosyal medyada "Türkiye'de bulunan Kosovalı tatilcilere çağrımdır, darbecilerin safına katılın" şeklindeki paylaşımı üzerine, Türkiye'nin Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç 20 Temmuz 2016 tarihinde Kosova Dışişleri Bakanlığı'na, Buzhala hakkında 'teröre teşvik' nedeniyle önlem alınmasını talep eden bir nota gönderdi.

Gönderilen notanın basına sızmasıyla birlikte Büyükelçiliğe tepki gösterildi. Dün tüm gözlerin çevrildiği Dışişleri Bakanı Enver Hocay ise Hür Avrupa Radyosu'na demeç verdi. Hocay, "Gönderilen nota olağan dışı, kabul edilemez ve Büyükelçi'nin yetkisi dışındadır" dedi.

Kosova'da, ifade ve basın özgürlüğüne saygı gösterildiğini belirten Bakan Hocay, Buzhala'nın paylaşımını 'alaycı ve siyaset dışı' olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Hocay, dün Büyükelçi Kılıç ile konuşma fırsatı bulduğunu ve Bakanlığın görüşünün hiç kimsenin Kosova'nın yargı sistemine karışamayacağı yönünde olduğunu belirtti. "Kosova, prestijini ve uluslararası kredibilitesini korumayı amaçlayan küçük bir ülkedir" diyen Hocay, dost ülkelerle ilişkilerin bozulmasından yana olmadıklarını da sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?