Kosova ile birleşme için referandum istediler

Arnavutluk'ta milliyetçiler ülkenin Kosova ile birleşmesi konusunda referandum yapılması için Arnavutluk Merkez Seçim Komisyonu'na başvurdu.

Balkanlar 12.02.2013, 16:39 12.02.2013, 16:39
Kosova ile birleşme için referandum istediler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arnavutluk'ta milliyetçi eğilimiyle bilinen "Kırmızı ve Siyah İttifakı Partisi", ülkenin Kosova ile birleşmesi konusunda referandum yapılması için Arnavutluk Merkez Seçim Komisyonu'na başvurdu.

Başvurunun ardından basın mensuplarına açıklama yapan Kırmızı ve Siyah İttifakı Partisi Genel Başkanı Kreşnik Spahiu, Arnavutluk ve Kosova'nın birleşmesi için referandum yapılmasını talep ettiklerini belirterek, "İki Arnavut devleti bir federasyonda birleşmelidir" dedi.

"Arnavut devletlerinin" Avrupa Birliği'ne (AB) iki birimden oluşan bir federasyon olarak üye olması gerektiği görüşünü dile getiren Spahiu, etnik anlamda Arnavut topraklarının parçalanmasının üzerinden 100 yıl geçtikten sonra partisinin bu yönde bir birleşme girişiminde bulunduğunu söyledi.

Merkez Seçim Komisyonu'ndan bir an önce referandum hazırlıklarına başlamasını isteyen Spahiu, Arnavutluk'un Kosova ile birleşmesinin "kendi geleceğini kendisinin belirlemesi" ilkesine dayandığını kaydetti.

Kırmızı ve Siyah İttifakı Partisi, Arnavutluk'un Kosova ile birleşmesi için referandum yapılması fikrini ilk kez Arnavutluk'un bağımsızlığının 100. yılının kutlandığı 28 Kasım 2012'de ortaya atmış, ardından da referandum için imza kampanyası başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?