banner15

Kosova-Karadağ Anlaşması'nda geri adım

Kosova'da muhalefet ve hükümet kanatları arasında aylardır süren Karadağ anlaşmasının yerli ve yabancı uzmanlarca yeniden gözden geçirileceği açıklandı

Kosova-Karadağ Anlaşması'nda geri adım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Brüksel’de imzalanan Kosova ile Karadağ Sınır Anlaşması hakkında siyasilerin değil yerli ve uluslararası uzmanların karar vereceğini açıkladı.

Muhalefet partileri tarafından geçersiz sayılması talep edilen söz konusu anlaşmaya uzmanların inceleme yapması ile çözüm bulunacağını kaydeden Başbakan, Kosova Hükümetinin sınırın belirlenmesi çalışmalarında ABD Büyükelçiliği’nden de yardım talep edeceğini söyledi. Mustafa'nın bu açıklaması, muhalefet partilerinin itiraz ettiği Karadağ ve Sırp Belediyeler Birliği anlaşmalarında, hükümetin geri adım attığı şeklinde yorumlandı.

MUHALİF VEKİLE PARTİSİNDEN DESTEK

Bu arada meclis oturumunu önceden bildirildiği üzere, göz yaşartıcı gaz spreyi sıkarak protesto ettiği için gözaltına alınan muhalefet milletvekili Donika Kaday'ın gözaltı süresi uzatıldı. Temyiz Mahkemesinde 3 yargıçtan oluşan heyet, sanık Donika Kaday- Büyüpi’ye kesilen bir aylık gözaltı kararını bozmadı. Kaday, “silah veya tehlikeli araç kullanımı” suçuyla itham ediliyor. Mahkeme, sanığın aynı suçu iki defa yapması nedeniyle olayın tekrarlanmasını göz önünde bulundurarak güzaltında tutulmasının daha doğru olduğunu düşünüyor.

Kosova`nın Geleceği için ittifak partisi karar tepki gösterdi. AAK ve diğer muhalefet partileri, Priştine Temel Mahkemesi ve Temyiz Mahkemesinin Donika Kaday- Büyüpi’ye gözaltı kararlarını, parlamenter demokrasiden, diktatörlük sistemine ilk adımı olarak nitelendirdi.

AAK tarfından yayınlanan bildiride şöyle deniliyor:

“Kosova Meclisi milletvekilinin yeri hapishane olmamalı, Meclis’te olmalı ve bu hiçbir mahkeme kararıyla değiştirilemez. Donika, Kosova Cumhuriyeti egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunduğu için hapishanede bulunuyor.  Bu tür kararlar ülkenin siyasi istikrarı ve adaleti hizmetinde değildir. Biz azimle onun serbest kalmasını istemeye devam edeceğiz. Çünkü o, Meclis’te Kosova Cumhuriyeti toprak bütünlüğünü ve Anayasayı savunmak için başvurduğu eylemlerden sorumlu tutulamaz. Onun yerine Birlik anlaşmasıyla ülkenin toprağını riske atan ve ülke anayasasını ihlal edenlerin orada olması gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35