Kosova Kitap Fuarı'nın beşincisi açıldı-VİDEO

Kosova'da bu yıl beşincisi düzenlenen kitap fuarında Arnavutça, Türkçe, Sırpça, Boşnakça ve İngilizce kitaplar standlarda yerlerini aldı

Kosova Kitap Fuarı'nın beşincisi açıldı-VİDEO

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Uluslararası Kosova Kitap Fuarı Prizren'de başladı. Akea Derneği'nin öncülüğünde farklı ülkelerden gelen yayınevlerinin katılımı ile açılan kitap fuarında, en geniş yer Türkiye'den gelen yayınevlerine ayrıldı.

Bir hafta boyunca açık kalacak olan fuarda Arnavutça, Türkçe, Sırpça, Boşnakça ve İngilizce kitaplar standlarda yerlerini aldılar. Fuara alakanın her sene arttığını söyleyen fuar koordinatörü Ditar Kabasi "Bu yıl geleneksel kitap fuarı etkinliğimizin 5.sini düzenliyoruz. İlgi her yıl katlanarak artıyor. Keşke bu tür etkinlikler daha sık gerçekleştirilebilse. Her türden binlerce kitap standlardaki yerlerini aldı. Okuyucular hergün onlarca kitap alıyorlar. Edebiyatın birçok dalından eserler ve araştırma kitapları okuyucularımızın hizmetinde. Birçok kişi eksik olan ve bulmakta zorlandığı kitapları buradan temin ediyor" dedi. İlginin yoğun olduğu kitap fuarında edebiyat, çocuk, bilim, tarih gibi eserler yer alırken, Türkçe kitapların satıldığı standlar günün her saati kalabalık. Kitapların yanısıra takı standları ve yağlıboya tabloların yer aldığı özel bölümler ziyaretçilerin uzun vakit geçirdiği diğer kısımlar. Kosova'nın yanı sıra Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek gibi diğer Balkan ülkelerinden de fuara katılım oldukça yüksek. Kitap fuarının açılmasından ziyadesiyle memnun olduklarını belirten Prizrenli okurlar, bu faaliyetin daha sık tekrarlanması görüşünü paylaşıyorlar.

FOTOĞRAF SERGİSİ DE AÇILDI

Prizren'de gerçekleştirilen bir diğer kültür sanat faaliyeti de, ünlü fotoğraf sanatçısı Pep Bonet'in "Afrika'da Hayat" isimli sergisiydi. Osmanlı mimarisinin bölgedeki en seçkin eserlerinden sayılan, Gazi Mehmed Paşa hamamında açılan sergiye, Kosovalı'ların yanı sıra şehre gelen turistlerin ilgisi de büyüktü. "Neden Fakirlik" temasıyla açılan sergide, Afrika'daki açlık ve sefaleti konu alan fotoğraflarla, bölge halkının çektiği sıkıntılar ve zorlu hayat şartları yansıtılıyor.

Prizren'de bulunmaktan dolayı memnuniyetini dile getiren Pep Bonet "Prizren tarihi bir şehir, farklı bir dokusu var. İlk defa gelmeme rağmen Prizren ve Gazi Mehmed Paşa hamamı çok hoşuma gitti. Böylesine güzel bir yerde sergimizi açmak bizleri mutlu ediyor. Sergimizin amacı Afrika'daki sefaleti bir nebze de olsa anlatabilmek. Bu konudan yola çıkarak, bütün fotoğraflarımı ona göre hazırladım. Buna benzer yüzlerce kare var. Fakat bu akşam yalnızca birkaçına yer verebildik. Bugünkü sergide yaklaşık 36 fotoğraf var. Sergiye ilgi oldukça fazla. Çünkü bana göre özel sergilerden biri. Bu yüzden dünyanın neresinde olursa olsun hepimizin yoksulluk ve insan hayat şartlarının çok düşük olduğu bölgelerin çektikleri sıkıntılar konusunda duyarlı olmalıyız. Dünyada açlık ve sefalet var. Bizler fotoğraflarımızla tepkimizi gösteriyoruz. Her alanda tepkimizi göstermeli ve elimizden geleni yapmalıyız" dedi.

ŞADIRVAN MEYDANI'NDA MEHTER KONSERİ

Son olarak Kosova'da düzenlenen faaliyet, mehter marşı konseri idi. Kosova'nın Gilan şehriyle kardeş şehir olan Nazilli'nin mehter takımı konser için Kosova'daydı. Hem Gilan hem de Prizren'in şadırvan meydanındaki gösteriler coşku ile karşılandı. Osmanlı'nın Balkanlardan çekilişinin 100. yıldönümü nedeniyle, Prizren'de düzenlenen etkinliklere katılan Nazilli Belediyesi mehter takımının konseri izleyenleri büyüledi.

Eski Türk çarşısı olarak bilinen Şadırvan Meydanı'ndaki gösteride Orhan Lopar da davetliler arasındaydı. Prizren belediye başkan yardımcısı Lopar "Nazilli belediye başkanı, Gilan'la bir organizasyon yapmak istedi. Biz de yardımcı olduk. Bu organizasyonu burada gerçekleştirdikleri için kendilerine teşekkür ederiz. Biz 2009'da burada Mehter konseri düzenlemiştik. İnşaallah seneye de bu organizasyonu yapacağız" dedi.

Kfor barış gücü bünyesinde yer alan Türk askerlerinin davetiyle Prizren'e gelen mehter takımının konserini, şehir halkıyla beraber Kosova'da görev yapan Türk askerleri de izledi. Yaklaşık 2 saat süren konseri izleyenler arasında mehter takımıyla Prizren'e gelen Nazilli belediye başkanı Haluk Alıcık ve Nazilli kaymakamı Mehmet Okur da vardı. Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren'de Arnavut ve Boşnaklar da heyecanla takip ettiler.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 16:59
banner53
YORUM EKLE

banner39