banner39

Kosova meclisi gazla açıldı

Kosova'da meclis oturumu Sırp Belediyeler Birliği anlaşmasının protestosu kapsamında yine muhalefetin gaz atışı ile açıldı

Balkanlar 14.12.2015, 15:03 14.12.2015, 17:56
Kosova meclisi gazla açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da Sırp Belediyele Birliği ve Karadağ sınırı anlaşmalarına itiraz eden muhalefet milletvekilleri meclis salonuna yine göz yaşartıcı gaz attılar.

Meclis Başkanı Kadri Veseli Meclis oturumunun yapılması için şartların temin edilmesine kadar meclis çalışmalarına ara verdi. Meclis içindeki ‘KosovaPress’-in kaynakları oturumun saat 13:00-da devam edeceğini açıkladı.

Ayrıca oturumun alternatif diğer bir salonda da devam edebileceğini bildirildi. AAK milletvekili Time Kadriaj ve Vetëvendose’li milletvekili Glauk Konjufca, meclisi gaz ile boykot eden yeni milletvekilleri oldu.

Bu gelişmeden sonra Meclis Başkanı Kadri Veseli oturumu kestirip çalışma koşullarının temin edilmesine kadar oturuma ara verdi.


Kosova Meclisi'nde sabah yaşanan gaz bombalı eylemin ardından, meclis önünde toplanan muhalefet yanlıları ile polis arasında da arbede yaşandı.

2016 Bütçe Tasarısı'nın görüşüldüğü genel kurul oturumunda, muhalefet milletvekilinin salona gaz bombası atmasının ardından, bir grup muhalefet yanlısı da meclis önünde toplanmaya başladı.

Meclis önünde toplanan grubun binaya boya ve sert cisimler atarak, camları kırmasının ardından polis gruba müdahale etti. Polise taş atan ve şehir merkezindeki çöp kutularını deviren grup, polisin müdahalesiyle dağıldı.

Öte yandan, Kosova Polisi de bugünkü genel kurulda salona gaz bombası attığı gerekçesiyle muhalefetteki Kosova'nın Geleceği İçin İttifak Milletvekili Pal Lekaj'ı gözaltına aldı.

Aranın ardından muhalefet milletvekilleri olmadan yeniden toplanan meclis, 2016 bütçe tasarısını kabul etti.

Kosova ve Sırbistan arasında AB'nin ara buluculuğundaki müzakerelerde, 25 Ağustos'ta üzerinde uzlaşılan ve Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği kurulması ile Karadağ-Kosova sınırının revize edilmesini öngören anlaşmaya karşı çıkan muhalefet, gaz bombası atarak meclis genel kurulunda iki aydır eylem yapıyor.

Mecliste gaz bombası attıkları gerekçesiyle daha önce de dört muhalefet milletvekili gözaltına alınmış, iki milletvekili hakkında ev hapsi kararı verilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?