banner15

Kosova Meclisi'nde gerginlik; 17 polis yaralandı

Kosova Meclisi önünde polis ve muhalefet yanlıları arasında yaşanan arbedede 17 polisin yaralandığı, 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi

Kosova Meclisi'nde gerginlik; 17 polis yaralandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova Meclisi'nde bu sabah yaşanan iktidar-muhalefet gerginliğinin ardından, meclis binası önünde polis ve muhalefet yanlıları arasında çıkan arbedede 17 polisin yaralandığı, 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kosova Polisinden yapılan yazılı açıklamada, muhalefet yanlılarının emniyet güçlerine sert cisimler attığı ve olaylarda ağır yaralanan iki polisin hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, emniyet mensuplarına sert cisim atan iki göstericinin gözaltına alındığı ve sorgulanmak üzere emniyete götürüldüğü belirtilirken, olaylarda bazı sivil ve polis araçlarının da hasar gördüğü kaydedildi.

Kosova Meclisi önünde yaşanan gerginlik, 2016 bütçe tasarısının görüşüldüğü oturumda muhalefetteki Kendin Karar Al Hareketi Milletvekili Albin Kurti'nin iktidardaki milletvekillerine göz yaşartıcı sprey sıkmaya çalışması ve ardından oturumun yapıldığı salona göz yaşartıcı gaz atılmasıyla başlamıştı.

Kosova ve Sırbistanlı yetkililerin 25 Ağustos'ta üzerinde uzlaştığı, Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği kurulmasını ve Karadağ-Kosova sınırının yeniden düzenlenmesini öngören anlaşmaya karşı çıkan muhalefet, iki aydır meclis oturumlarını boykot ediyor.

Kosova'nın söz konusu anlaşmadan çekilmesini isteyen muhalefet daha önce de meclis oturumu sırasında göz yaşartıcı gaz, konuşma yaptığı sırada Başbakan İsa Mustafa'ya ise yumurta atmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 07:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35