banner39

Kosova muhalefet meydanlardaydı

Kosova muhalefeti maden ocaklarının kamulaştırılması konusunda geri adım atan hükümeti "Kosova Baharı"yla tehdit etti. Dün düzenlenen gösterilerde ise olaylar çıktı, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Balkanlar 26.01.2015, 09:47 26.01.2015, 10:15
Kosova muhalefet meydanlardaydı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da Sırp Bakan Jablanoviç'in açıklamaları ve maden ocaklarının kamulaştırılması meselesi gerilimlere neden olmaya başladı. Muhalefet partisi bu iki konu üzerinden hükümete yüklenerek "Kosova Baharı" tehditlerinde bulunuyor.

Muhalefetteki milliyetçi Vetëvendosje Partisi’nin başını çektiği gruplar taleplerinin yerine getirilmesi için önceki gün gösteriler düzenledi.  7 bin kişinin katıldığı eylemin sonunda 100 kişilik bir grup, başbakanlık binasını taş yağmuruna tuttu. 19 polisin ve iki göstericinin yaralandığı ve 22 kişinin gözaltına aldığı olayların sebebi Kosova hükümetindeki Sırp bakan Aleksandar Jablanoviç’in iki hafta önce yaptığı yorumlar ve tartışmalı bir madenin durumuydu.

Vetëvendosje Partisi’nin lideri Albin Kurti, taleplerinin karşılanmaması durumunda ‘Kosova Baharı’nın başlayacağını söyledi.

Jablanoviç, Cakovice kentinde bir kiliseyi ziyaret etmek isteyen Sırp grubu engelleyen Kosovalı Arnavutları ‘vahşiler’ olarak nitelemişti. Jablanoviç daha sonra özür dilemişti.

Eylemin bir diğer sebebi de Başbakan İsa Mustafa hükümetinin ülkedeki zengin çinko ve bakır madeni Trepçe’yi devletleştirmekten kaçınmasıydı. Bu madenin hisselerinin çoğunluğu, Sırbistan’a ait. Kosova hükümeti, bu ayın başında madeni kendi bünyesine katmak için girişimde bulunmuş ancak Sırbistan’ın tepkisi ve Batılı diplomatların araya girmesi sonucu geri adım atmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?