banner15

Kosova, muhalefete rağmen AB yolunda

Kosova meclisinde haftalardır devam eden muhalefet protestoları devam ederken, hükümet AB yolunda anlaşmalar yapmaya devam ediyor

Kosova, muhalefete rağmen AB yolunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova meclisinde yaşanan gerginlik sonrası muhalefet hala gizli yapılan oturumu kabul etmiyor. Bugün yeniden bir araya gelen muhalefet milletvekilleri Başbakan İsa Mustafa'ya seslenerek Brüksel'deki anlaşmalardan vazgeçilmesini bunu yapmaması halinde, istifasını talep ettiklerini dile getirdi.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise bugün Strasburg’ta, Avrupa Birliği yetkilileriyle İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasını-İOA imzalayacak.

İOA’nın 27 Ekim tarihinde imzalanacağı haberini birkaç gün önce Entegrasyon Bakanı Bekim Çollaku verirken AB entegrasyonu yolunda İOA’nın imzalanmasını dönüm noktası olarak nitelendirmişti. Anlaşmanın imzalanmasıyla Kosova’nın Avrupai geleceği garanti altına alınacağına dikkati çeken Çollaku, artık söylemler değil somut konulara dönüleceğini vurgulamıştı.

Bu anlaşmanın, siyasi, hukuki ve ekonomik olarak Kosova’nın Avrupa Birliği’ne entegrasyonunda tarihi önemi var.

Bir hafta önce Kosova’nın UNESCO üyeliği onaylanmasından sonra bu Kosova’ya ikinci güzel haber oldu. Kosova’nın UNESCO üyeliği 9 Kasım’da nihai olması bekleniyor.

THAÇİ: MUHALEFETİN DERDİ SIRP BİRLİK ANLAŞMASI DEĞİL

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi Klan TV’de katıldığı bir yayında, muhalefetten iki partinin hükümete girmek için ilgi gösterdiğini söyledi.

“İki partinin sürekli mesaj gönderip hükümete girmekle bu durumdan kurtulmak istedikleri gerçektir. Geçen oturum sırasında da onların milletvekilleri ve birinin lideri tarafından mesaj iletildi. Vetëvendosja bundan sonra düşünsün.” diyen Hashim Thaçi, Vetëvendosja ve liderleri silah arkadaşları olan iki parti arasında fark olduğuna dikkati çekti.

Muhalefetin şiddette başvurmak için hiçbir nedeni olmadığını söyleyen Hashim Thaçi, amacın ne Birlik ne de Sınır anlaşması olmadığını vurguladı. İnanarak ve tüm sorumluluğu üzerine alarak Sırp Belediyeler Birliği’nin Kosova Anayasası ile uyumlu olduğunu söyleyen Thaçi, İOA’nın imzalanmasından bir-iki gün önce Mecliste şiddet olaylarına anlam veremediğine vurgu yaptı.

Thaçi konuşmasında muhalefetin eylemlerinin sürekli olarak ABD ve AB tarafından da kınandığına dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35