banner15

Kosova muhalefetinden protestolara AB molası

Kosova maclisinde uzun zamandır devam eden iktidar ve muhalefet arasındaki Sırp Belediyeler Birliği tartışmalarına muhalefetten pazartesi günkü AB uyum anlaşması açıklamalarının yapılacağı oturum için mola verildi

Kosova muhalefetinden protestolara AB molası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da, muhalefetin gösterileriyle provoke edilen meclis oturumundan sonra, meclisin farklı bir salonunda muhalefet milletvekilleri olmadan yapılan oturuma, muhalefetten tepkiler sürüyor.

İktidar ve muhalefet aralarında sert tartışmalar sürerken, yeni oturum tarihi de belli oldu. 2 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan meclis oturumunda, Başbakan İsa Mustafa'nın milletvekillerini Brüksel'deki anlaşmalar konusunda, bilgilendirmesi bekleniyor.

Yeni oturumun 2 Kasım Pazartesi günü yapılacağı açıklandı. Muhalefetin toplantıyı yine engelleyeceği belirtildi. Kosova Geleceği İçin İttifak-AAK Başkanı Ramush Haradinaj, anlaşmalar iptal edilmeyinceye kadar muhalefetin aynı senaryoyu kullanacağını söyledi.

Haradinaj, AAK’nin sadece İstikrar Ortaklık Anlaşması gündeme alınacağı sırada problem yaratmayacağını bildirdi. Durumda değişiklik olmadığı için karşı gelmede kullanılan araçlarda da değişiklik olmayacağını söyleyen Haradinaj, anlaşmaların uygulanmasına izin vermemekte kararlı olduklarını vurguladı. Hedefe ulaşana kadar, Brüksel anlaşmalarının iptaline kadar, devam edeceklerine işaret eden Haradinaj, “Ne Kadri Veseli, ne Başbakan Mustafa ne de Başbakan Yardımcısı Hashim Thaçi’nin gücü yetmez; ne parlamentoda çay, ne taşlar ne de onun getirdiği konudan saptırabilir…” dedi.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise bugün Strasburg’ta, Avrupa Birliği yetkilileriyle dün İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasını-İOA imzalamıştı.

Muhalefet sırbistan ile imzalanan Sırp Belediyeler Birliği anlaşmasının Kosova'nın milli değerlerine zarar vereceği endişesi ile karşı çıkıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 14:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35