banner39

Kosova Ordusu konusunda Sırplar ikna edilemiyor

Kosova ordusunun kurulmasına engel olan Sırp listesinin ikna edilme çabalarına Sırp analistler tepki gösteriyor

Balkanlar 19.04.2017, 11:14 19.04.2017, 11:50
Kosova Ordusu konusunda Sırplar ikna edilemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova ordusunun kurulması ile ilgili Kosova Meclisi’nde Kosovalı Sırpları temsil eden Sırp Listesi (SL) Partisi engelleyici tutumundaki kararlılığını devam ettiriyor.

Kosova Cumhurbaşkanı HashimThaçi Sırplarla görüşmelerinde tüm imkanları kullanacağını belirtirken, analistler Sırpları sadece uluslararası camianın ikna edebileceğini düşünüyor.

Sırbistan Hükümetinde Kosova Ofisi Şefi Marko Djuriç, Kosova Hükümetinin Kosova ordusunun kurulması için anayasada değişikliğin yapılmasını Sırp Listesinin de onaylaması konusunda ikna edemeyeceğini söyledi.

Djuriç’e göre, hiçbir gerekçeyle Sırplar Kosova ordusu için ikna edilemeyecek. Djuriç’in bu tepkisini Cumhurbaşkanı Thaçi’nin ordunun kurulmasıyla ilgili tüm imkanları kullanacağı Sırp siyasi temsilcileriyle bir tartışma sürecini başlatacağını bildirmesi ardından yaptı.

Thaçi’nin bu girişimi Djuriç tarafından, "Kosovalı bölücüler tarafından Sırpların satın alınması çabası" olarak tanımlandı. Djuriç’in açıklamasına tepkide bulunan Kosova Hükümeti, Kosova’da Sırpların tüm diğer vatandaşlarla birlikte eşit haklara sahip olduğunu belirtti.

Kosova Meclisinde 11 milletvekili olan Sırp Listesi  Kosova Güvenlik Gücünün- KGG Kosova Silahlı Kuvvetlerine dönüşmesini geçen yıldan bu yana engelliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?