banner15

Kosova polis müdürüne Sırbistan'dan 'uzatmalı' gözaltı

Kosovalı polis müdürü Nehat Thaçi için Sırbistan'dan 30 gün gözaltı kararı geldi

Kosova polis müdürüne Sırbistan'dan 'uzatmalı' gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'nın Mitroviça kentinin Polis Müdürü Nehat Thaçi, 29 Eylül tarihinde Sırbistan Sınır Polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Sırbistan’ın Niş kentinde mahkeme önüne çıkarılan polis müdürü için 30 gün gözaltı kararı verildi.

Mitroviça Polis Müdürü Nehat Thaçi'nin, Dheui Bardhe sınır kapısında Sırbistan polisi tarafından gözaltına alınmasıyla ilgili Sırbistan İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama gelmiş, açıklamada Thaçi'nin, terör suçu işlediği iddiasıyla Niş Yüksek Mahkemesi’ne çıkarıldığı belirtilmişti. Başbakan İsa Mustafa bu konuyu üzüntüyle karşıladığına dair bir açıklama yaptı. Mustafa ayrıca Brüksel’deki Kosova Sırbistan görüşmesinde Thaçi’nin durumunun görüşüldüğünü açıklayarak, Avrupa Birliği (AB)’nin sorunun çözülmesinde aracı olacağını da belirtti. Başbakan Thaçi serbest bırakılmazsa, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalogların ve görüşmelerin sonlandıracağını söyledi.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ayrıca, Thaçi'nin Sırbistan topraklarına girmeye çalıştığı sırada, 2010 yılında çıkmış tutuklama kararı üzerine gözaltına alındığı ifade edilmişti.

Polis şefi Thaçi'nin, Kosova Kurtuluş Ordusu'nun eski üyesi olduğu ve 1998-1999 yıllarında yaşanan Kosova Savaşı'na katılmasından dolayı Sırbistan hükümeti tarafından hakkında tutuklama emri çıkartıldığı biliniyor.

Kosova’da Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) da dahil olmak için çeşitli sivil toplum örgütleri gün boyunca Thaçi’nin serbest bırakılması için protesto gösterileri düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35