banner39

Kosova-Sırbistan diyalogunda yeni adım

Sırbistan, Ortak Sınır Denetleme Anlaşması'nın uygulanmasında ilk kez adım attı.

Balkanlar 12.11.2012, 01:07 12.11.2012, 01:12
Kosova-Sırbistan diyalogunda yeni adım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan ile Kosova arasında yürütülen müzakereler kapsamında varılan Ortak Sınır Denetleme Anlaşması'nın uygulanmasında Sırp tarafı ilk kez adım atarak bu konuda iki pilot projeye onay verdiğini açıkladı.

Müzakerelere katılan Belgrad heyeti üst düzey yetkililerinden Deyan Paviçeviç, Kosova'nın kuzeyindeki Jarinje ile Merdare sınır geçitlerinde, Sınırların Entegre Anlaşması (IBM) çerçevesinde iki pilot projenin uygulanacağını söyledi.

Paviçeviç, "Geçitlerin kurulması sınırlara benzemeyecek, hatta amaç herhangi bir sınırın kurulması da değil. Suçlular ve diğer olumsuzluklarla mücadele etmemiz için öncelikle bize net kontrol imkan sağlayacak kontrol noktası oluşturulacak" dedi.

Sorunun çözümü için başka çıkış yolu olmadığını ifaden eden Paviçeviç, ayrıca bu durumun Sınırlar Entegre Anlaşması'nın olduğu gibi hayata geçirilmesinin gerekliliğini de ortaya koyduğunu belirtti.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, geçen hafta, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un ev sahipliğinde Brüksel'de bir araya gelmiş, görüşmenin ardından bu tür pilot projelerin uygulanacağı açıklanmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?