banner39

Kosova, Sırbistan ile tüm sorunlarını çözmeye hazır

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay, "Kosova, 3-5 yıl içinde Sırbistan ile tüm sorunlarını çözmeye hazır. Sırbistan, Kosovalı sporcuların yarışmalarda yer almasını engellememeli" dedi.

Balkanlar 23.10.2014, 19:21 23.10.2014, 19:21
Kosova, Sırbistan ile tüm sorunlarını çözmeye hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay, Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin, "Kosova, 3-5 yıl içinde Sırbistan ile tüm sorunlarını çözmeye hazır, ancak diyalog hiçbir şekilde sonu olmayan ve hedefsiz bir süreç olmamalıdır" dedi.

Hocay, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenen "Batı Balkan Ülkeleri Dışişleri ve Ekonomi Bakanları Toplantısı"nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun barış anlaşmasıyla sonlanması gerektiğini belirterek, bunun yanı sıra  iki toplum arasında uzlaşı sağlayacak diyaloğun olmasının da çok önemli olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki barış anlaşmasının, Kosova'yı bağımsız bir ülke olarak içermesi gerektiğini dile getiren Hocay, "Çünkü bu Kosova'ya uluslararası kuruluşlara üye olma fırsatı verecek" diye konuştu.

Hocay, Kosovalı bakanların Belgrad'a gelmesini de "iki ülke arasındaki dönüşüm" olarak nitelendirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kaç yıl önce böyle bir durumun gerçekleşmesi mümkün değildi. Bu toplantı, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Toplantı kapsamında, Sırbistan ile ilişkilerimizi geliştirmek için Kosova'nın diyaloğa hazır olduğunu söyledim. Kosova, Avrupa Birliği yolunda ilerliyor ve bu tüm bölge için iyi bir şey. Kosova bağımsız bir ülkedir ve her zaman bağımsız bir ülke olacaktır."

"SIRBİSTAN, KOSOVALI SPORCILARIN YARIŞMALARDA YER ALMASINI ENGELLEMEMELİ"

Hocay, Sırbistan'ın uluslararası yarışmalar ile turnuvalarda yer alan Kosovalı kulüp ve sporculara anlayışla yaklaşması gerektiğini kaydetti.

Sırbistan'ın Batı Balkan ülkeleri Dışişleri ve Ekonomi Bakanları Toplantısı kapsamında iki Kosovalı bakanı misafir ettiğine dikkati çekerek, "Böyle bir olay sorun değilse, sporcularımızın uluslararası yarışmalara katılması da sorun olmamalı" dedi.

Belgrad'daki "Ekonomi yönetimi" konulu resmi olmayan toplantıya, Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin yanı sıra Sırbistan Dışişleri Bakanı İvitsa Daçiç ile Sırbistan Ekonomi Bakanı Jelyko Sertiç, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya, Karadağ Dışişleri Bakanı İgor Lukşiç ile Ekonomi Bakanı Vladimir Kavariç, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Buşati ile Ekonomi Bakanı Arben Ahmetaj, Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay ile Ekonomi Bakanı Fadil İsmayli ve Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Popovski ile Ekonomi Bakanı Kristiyan Delev katıldı.

Bu toplantıyla birlikte Kosovalı bakanlar, görevleri kapsamında ilk kez Belgrad'ı ziyaret etmiş oldu.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Daçiç, daha önce basına yaptığı açıklamada, toplantı kapsamında Sırbistan ileKosova arasındaki statü sorununun gündeme gelmeyeceğini söylemişti.

Kosova, 17 Şubat 2008 tarihinde Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova'yı Türkiye ile 23 AB ülkesi ve ABD ilk tanıyan ülkeler arasında olmuştu. Kosova'nın bağımsızlığını 108 Birleşmiş Milletler (BM) üye ülkesi tanırken, Sırbistan Kosova'nın bağımsızlığını hala tanımıyor.

Sırbistan, bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı tanımadığı için uzun süre Avrupa Birliği ile müzakerelere başlayamamıştı. İki ülke, AB arabuluculuğuyla yürütülen görüşmelerde geçen yıl uzlaşmaya vararak mütabakat metni imzalamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?