banner15

Kosova, Sırp Belediyeler kararını durdurdu

Kosova Anayasa Mahkemesi, Kosova'da Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, Sırp Belediyeler Birliği'nin kurulması anlaşmasının yürütmesini durdurdu

Kosova, Sırp Belediyeler kararını durdurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Anayasa Mahkemesi, Kosova'da Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, Sırp Belediyeler Birliği'nin kurulması anlaşmasının yürütmesini durdurdu.

Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga'nın konuyu taşıdığı mahkeme, konuyla ilgili karar alınıncaya kadar anlaşmanın uygulanmamasına hükmetti. Muhalefet, anlaşmanın iptali için uzun süredir eylemler yapıyordu. Anlaşmanın onay sürecini sekteye uğratmak için meclis çalışmalarını engelleyen muhalefet, genel kurul salonuna üç kez biber gazı atmıştı.

SIRBİSTAN'DAN TEPKİ 

Sırbistan Dışişleri Bakanı İviça Daçiç,"Priştine, Avrupa Birliği ile dalga geçiyor. Anlaşmanın askıya alınması bölgenin istikrarı için bir tehdittir. Brüksel'deki Belgrad-Priştine diyalog sürecine de bir darbedir." dedi.

Sırp Belediyeler Birliği kurulma anlaşması Brüksel'de Sırbistan Başbakanı Aleksander Vuçiç ve Kosova Başbakanı İsa Mustafa tarafından imzalanmıştı.

Muhalefet partileri, kararı zafer olarak nitelendirdi. Muhalefet partileri Vetevendosye Hareketi, AAK ve Nisma, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, karar 'muhalefet ve anlaşmaya 200 bin imza toplayarak karşı çıkan vatandaşların zaferi' olarak nitelendirildi.

Kosova’daki temasları ardından basın toplantısı düzenleyen Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ulrike Lunaçek,“Eğer Anayasa Mahkemesi Sırp Belediyeler Birliği Anlaşması’nın Kosova Anayasası’yla uyumlu olmadığına karar verirse o zaman anlaşmanın değişmesi gerekir” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kosova raportörü Ulrike Lunaçek’e göre, Sırp Belediyeler Birliği Anlaşması’nın Kosova Anayasası tarafından iptal edilmesi, muhalefetin meclise dönmesi ve yasaların benimsenmesinde ortam yaratması için bir nedeni oluşturmalıdır. Vizelerin kaldırılması konusuna da değinen Lunaçek, Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen kriterlerin büyük bir bölümünün Kosova kurumları tarafından yerine getirildiğini belirtip vizeler konusundaki iyimserliğini gizlemedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 10:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35