banner39

Kosova tarihi cami onarıldı

Kosova'nın Prizren şehrindeki tarihi Sinan Paşa Camii onarılarak tekrar ibadete açıldı.

Balkanlar 01.08.2011, 13:55 01.08.2011, 14:18
Kosova tarihi cami onarıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'nın Prizren şehri, tarihi günlerden birini yaşadı. TİKA tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan Prizren'deki tarihi Sinan Paşa Camii'nin açılışı yapıldı.

Şadırvan Meydanı'nda düzenlenen açılış töreninde Kosova BaşbakanYardımcıları Behxhet Pacolli, Mimoza Kusari Lila, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Kültür Bakanı Memli Krasniqi, Kosova Sağlık Bakanı Ferid Agani, Kosova Diaspora Bakanı İbrahim Makolli, Kosova Diyanet İşleri Başkanı Müftü Naim Ternava, TİKA Başkanı Serdar Çam, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja ile çok sayıda davetli de hazır bulundu.

Açılış konuşmalarından önce Kuran'ı Kerim'den ayetler okundu. Ardından Sinan Paşa Camii'nin tarihi ve restorasyon çalışmalarını içeren bir sinevizyon gösterisi düzenlendi. Bozdağ, açılışta yaptığı konuşmada, "Her köşesi tarih kokan, sayısız sanat eserleriyle dolu olan bu güzel coğrafyanın, ortak tarihi ve kaderi paylaşmanın verdiği yüksek bir tecrübeyle kardeşlerimizin, dostlarımızın, soydaşlarımızın ve akraba topluluklarımızın, Evladı Fatihan'ın silinmez izleriyle dolu" dedi.

"Sinan Paşa Camii de onun emarelerinden biridir" diye devam eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kosova'nın bağımsızlığını ilan ettiği günün heyecanını en az Kosovalılar kadar, en Prizrenliler kadar, büyük bir heyecan, büyük bir sevgi ile ayakta alkışladıklarını hatırlattı.

Kosova'nın korunması ve güçlenmesinin Türkiye'nin dış politikalarında önemli esaslarından, kabullerinden biri olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Türkiye; hem sıkıntılı, hem de diğer zamanlarda her zaman Kosova ile beraber olmuştur. Biz biliyoruz ki Prizren, barış ve huzur içerisinde olursa, Kosova barış ve huzur içerisinde olursa, buralarda kardeşlik hukuku, birlik, dirlik olursa, güçlü bir Kosova olursa Balkanlar da daha güvenlik içinde olur, daha barış içinde olur, Avrupa barış içinde olur.

Türkiye ve dünya daha bir barış ve huzur içinde yaşama imkanı bulur" ifadelerini kullandı.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Bozdağ, "Prizrenli kardeşlerimiz, ilk teravih namazını inşallah burada eda edecekler. Bundan sonra da inşallah sizlerin duaları ve destekleri ile bu ulu mabet, nice yüzyıllarca sizlerin hizmetinde olacaktır" dedi.

Kosovalı yetkililerin de yaptığı konuşmalarının ardından  yeniden ibadete açılan Sinan Paşa Camii gezildi. Konuklar ve ev sahipleri hep birlikte camide ilk namazı kıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?