banner39

Kosova ve Sırbistan anlaştı

Kosova ve Sırbistan arasında yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlandı

Balkanlar 19.04.2013, 17:59 20.04.2013, 01:00
Kosova ve Sırbistan anlaştı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Kosova ve Sırbistan'ın AB aracılığıyla yaptıkları görüşmelerde anlaşmaya vardığı belirtildi.

Gelişmeyi Kosova Devlet Bakanı Vlora Citaku, twitter hesabından duyurdu. Bu gelişmenin adından AB'nin Sırbistan'la üyelik müzakerelerine başlamasının yolu açılmış oldu.

Pazartesi günü yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında Sırbistan'a aday ülke statüsü verilebileceği belirtiliyor.

İki ülke başbakanı son 6 ayda Bürksel'de 10 tur görüşme yapmıştı. Varılan anlaşmanın detayları henüz açıklanmadı.

İLK DOKUZ GÖRÜŞME SONUÇSUZ KALMIŞTI

Avrupa Birliği'nin arabuluculuğunda 10'uncu kez görüşen Sırbistan ve Kosova Başbakanlarının, iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme çabaları bir önceki görüşmede sonuçsuz kalmıştı.

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi'yi dün 14 saat boyunca anlaşmaya zorlayan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, taraflar arasındaki görüş farkının "çok dar ve sığ olduğunu" söylemişti.

Ashton, gece boyunca süren müzakerelerin ardından yaptığı açıklamada, Sırbistan-Kosova görüşmeleriyle ilgili raporunu gelecek hafta başında AB dışişleri bakanlarına sunacağını belirterek, taraflardan "kalan saatleri" iyi değerlendirmelerini istemişti.

Sırbistan, AB'nin 8'inci tur görüşmelerin ardından taraflara sunduğu "uzlaşma önerilerine" kırmızı ışık yakmıştı. Ashton, bunun üzerine AB üyelerine sunacağı raporu erteleyerek tarafları son kez buluşturmuştu. Ancak Belgrad ve Priştine yönetimlerinin Kosova'nın kuzeyindeki Sırp azınlığın geleceği konusundaki derin görüş ayrılıkları müzakereleri tıkamıştı.

Sırbistan, bağımsızlığını tanımadığı Kosova'daki Sırp belediyelerinde eğitim, sağlık ve yargı gibi paralel "kamu" kurumlarından feragat için Kosova'nın tam otonomiye rıza göstermesini istiyor. Böyle bir adımın ülkeyi böleceğinden endişelenen Kosova yönetimi ise Sırp azınlığa, anayasanın müsaade ettiğinden daha fazla hak tanıyamayacağını belirtiyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?