banner15

Kosova'da 2016 bütçesi oylaması yapılıyor

Kosova'da 2016 bütçe yasa tasarısının onaylanması için toplanan meclis genel kuruluna, Muhalefet partileri Sırp Belediyeler Birliği anlaşması iptal edilmedikçe katılmayacağı açıkladı

Kosova'da 2016 bütçesi oylaması yapılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da meclis genel kurulu bugün toplanıyor. 2016 bütçe yasa tasarısı, toplantısının tek gündem maddesi olacak. Meclis Başkanlık Kurulu, Kosova’nın 2016 bütçesine onay verilmesi aciliyeti nedeniyle  muhalefete çağrıda bulundu.

Muhalefetten oturuma yine red cevabı gecikmedi. Muhalefet partileri, Sırp Belediyeler Topluluğu Anlaşması ile Kosova ve Karadağ Sınır Anlaşması geçersiz ilan edilmedikçe, meclis genel kurulunun toplanmasına izin vermeyeceklerinisöyleyerek oturumunun iptal edilmesini talep etti. Muhalefet parti meclis grup başkanları, meclis toplantısının düzenlenmesinin, mevcut siyasi krizi daha da derinleştireceğini dile getirdi. Ana muhalefet Kendin Karar Al Hareketi’nin bugün Kosova Meclisi önünde toplanması için semptizanlarına çağrıda bulundu. Meclis toplantısı esnasında protesto düzenlemelerini sempatizanlarından talep eden Hareketin, protestoya diğer iki muhalefet parti sempatizanlarınında katılmasını istediği iddia edildi. 

İktidar partilerinden 82 milletvekili imza toplayarak, meclis genel kurul toplantılarında can güvenliğinin arttırılmasını talep etti. İmzalı talep Kosova Meclisi Başkanlık Kuruluna gönderildi. Başkanlık Kurulu tarafından görüşülen talep, Meclis Başkanı Kadri Veseli ile iktidar partilerinin Parlamento Grup Başkanları tarafından  onaylandı. Meclis idare amirliği tarafından bu doğrultuda gerekli adımların atılacağı belirtildi.

11 Kasım tarihinde Vetevendosye Hareketi, AAK ve Nisma partilerinin çabaları ve vatandaşlardan toplanan 200 bin imza sonucu Sırp Belediyeler Birliği anlaşmasının yürütmesi durdurulmuştu.

Kosova'da, Sırpların çoğunlukta olduğu belediyeleri bir çatı altında toplayacak olan Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması, Kosova'nın topraklarındaki Sırplara bu hakkın verilmesinin Sırbistan'daki Arnavutların çoğunlukta olduğu Preşova vadisinde özerklik istemesine kapı açacağı için muhalefet tarafından karşı çıkılıyor.

Bu arada Kosova Polisi, Ürdün Kralının Kosova ziyareti nedeniyle bu sabahtan itibaren meclis önündeki “İbrahim Rugova ” meydanının yayalara kapatılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35