banner39

Kosova'da ABD askerlerine dokunulmazlık

Amerikan ordu birliklerine ve Savunma Bakanlığı personeline Kosova'da dokunulmazlık sağlayan anlaşma onaylandı

Balkanlar 25.05.2012, 09:52 25.05.2012, 09:52
Kosova'da ABD askerlerine dokunulmazlık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da bulunan yabancı askerlerin statüsüyle ilgili Kosova Cumhuriyeti ve ABD arasındaki ilişkiyi düzenleyen anlaşma, Kosova Meclisi'nden oy birliğiyle geçti.

Kısaca "SOFA" olarak adlandırılan anlaşma, NATO misyonu dışında, Amerikan ordu birliklerinin ve Savunma Bakanlığı personelinin Kosova'da faaliyet gösterebilmesi için gerekli olan yasal altyapıyı oluşturuyor.

Kosova hükümeti adına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Enver Hocay, Kosova'nın bu anlaşmayı yürürlüğe sokmakla Amerikalı askeri personelin dokunulmazlığını ve diğer ayrıcalıklarını kabul etmiş olduğunu belirtti.

Anlaşmaya göre, ABD personeli Kosova Güvenlik Gücü'ne yangın ve arama kurtarma faaliyetleri ile tehlikeli maddelerin ve patlayıcı maddelerin uzaklaştırılması gibi dört temel alanda da eğitim verecek.

Kosova muhalefeti ise anlaşmanın meclise Cumhurbaşkanı Atifetet Yahyaga'nın destek mektubuyla sunulmasına tepki gösterdi.

Kosova'da güvenliği sağlayan NATO barış gücündeki (KFOR) askerlerin yüzde 15'ini yani 763'ünü Amerikan askerleri oluşturuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?