Kosova'da Anadolu kokan mahalleler

Osmanlı'nın Balkanlar'daki kültürel ve mimari temsilcilerinden biri olan Kosova’da Osmanlı'nın fethiyle birçok şehrin ismi değişmişti. Ülkede o dönemde aldığı ismi koruyan şehirler var.

Kosova'da Anadolu kokan mahalleler

Osmanlı döneminde yeni bir kimlik kazanan Balkan kentleri, halen o dönemde aldıkları isimlerle anılıyor. Osmanlı mimarisi eserleriyle bilinen Kosova'nın Prizren kenti bunlardan biri.

Tarih boyunca farklı isimlerle anılan kent Arnavutça Teranda, yani Büyük Kale adıyla biliniyordu. Kent, Osmanlı döneminde Pürzerrin ismini aldı. Zaman içinde değişikliğe uğrayarak Prizren adına kavuşan kent, tarihi dokusuyla öne çıkıyor. Prizren'in birçok mahallesi ise hala Türkçe isimlere sahip.TABAKHANE, SARAÇHANE, YENİMAHALLE...

 Bu mahallelerden bazıları; Tabakhane, Terzimahalle, Saraçhane, Sarayboğazı, Tuzsuz, Yenimahalle ve Ortakol. Kurila Mahallesi, Prizren'in en eski mahallerinden olma özelliğine sahip. Prizren'in kimi mahalleleri ise Anadolu’daki şehirleri anımsatıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri ise tarihi evleriyle ünlü Maraş Mahallesi.

Örf, adet ve geleneklerin yanı sıra Balkanlar'daki şehir ve mahalle isimleri tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 09:24
banner53
YORUM EKLE

banner39