banner15

Kosova'da bayram coşkusu

Kosova'nın başkenti Priştine'de bayram namazının kılınmasıyla başlayan bayram coşkusu Kosova'nın dört yanında sürüyor

Kosova'da bayram coşkusu

Kosova'da Ramazan Bayramı coşku içinde kutlanıyor.

Başkent Priştine'de TİKA tarafından onarılan Fatih Sultan Mehmet Camisi'nde bayram namazının kılınmasıyla başlayan bayram coşkusu nüfusun yüzde 90'ını Müslümanların oluşturduğu Kosova'nın dört yanında sürüyor.

Bayram namazının ardından yaptığı konuşmada bütün Müslümanların bayramını kutlayan Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava, hoşgörü, insanlar arası sevgi ve saygının artması dileğinde bulundu.

Kosova'nın en üst düzey yetkilileri Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Başbakan Haşim Taçi ve parti liderleri de Tırnava ve bütün Müslümanların bayramını kutladılar.

Öte yandan bu yıl ilk defa, Kosova Başmüftüsünün himayesi altında Priştine'de bu gece, spor salonunda bayram eğlencesi düzenlenecek. Kosova'da bayram tatili bir gün sürüyor. 
    
KOSOVA'DA GÖREV YAPAN TÜRK POLİSİNDEN ŞEHİT AİLELERİNE ANLAMLI ZİYARET 

Kosova'da Avrupa Birliği Hukuk Düzeni Misyonu (EULEX) ve Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Misyonu (UNMİK) bünyesinde görev yapan Türk polisi, Ramazan Bayramı nedeniyle, şehit olan Kosova polislerinin ailelerine ve yardıma muhtaç ailelere yardım geleneğini sürdürüyor.

Türk Polis Grubu Başkan Vekili Şenol Arslan, açıklamasında, bu tür yardımların bundan sonra da devam edeceğini, ailelerin şehitlerin emaneti olduğunu, yardımın amacının öncelikli bu ailelerinin ihtiyaçlarını bir nebze olsun giderebilmek olduğunu söyledi.

Türk polisinin aralarında biriktirdikleri yardımların Kosovalı şehit polis ailelerine ve yardıma ihtiyacı olan ailelere takdimi sırasında duygusal anlar yaşandı.

Şehit aileleri yakınları ve yardım alan aileler, Türk polisinin bayram nedeniyle ziyaretlerini büyük bir sevinçle karşıladı ve şükranlarını ifade ettiler.

Kosova'da görev yapan Türk polisinin yarın, Priştine'deki huzur evine geleneksel olarak düzenlediği bayram ziyaretini gerçekleştirmesi ve sakinlerine ikramda bulunması bekleniyor. 
    
TÜRK BÜYÜKELÇİDEN BAYRAM MESAJI 
    
Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, soydaşların ve Kosova'da yaşayan tüm Müslüman halkın Ramazan Bayramı'nı en içten dilekleriyle kutladığını bildirdi.

Büyükelçi, "Türk halkı ile Kosova halkını birbirine bağlayan manevi değerlerin daha da güçlü hissedildiği ramazan ayı boyunca, tüm Kosova'da coşku, kardeşlik ve dayanışmayı hep birlikte yaşadık. Kosova'da barış ve huzurun artarak süreceğine olan inancımı bu vesileyle tekrarlamak isterim. Bayramın bölgemizde ve dünyada hoşgörünün, Kosova'da da birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine katkıda bulunmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

Kaynak: A.A.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 14:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35