Kosova'da çözüm arayışları başladı

Kosova'da hükümet ile muhalefeti karşı karşıya getiren Karadağ ile sınır ve ülkede Sırp belediyeler birliği anlaşmalarına çözüm bulmak için taraflar cumhurbaşkanı tarafından bugün bir araya getiriliyor

Kosova'da çözüm arayışları başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Cumhurbaşkanı Atıfete Yahyağa ülkedeki siyasi krizin aşılması için 8 Şubat Pazartesi siyasi parti liderleriyle bir görüşme gerçekleştiriyor. Yahyağa, siyasi parti liderleriyle ayrı ayrı yapacağı toplantı Cumhurbaşkanlık ofisinde gerçekleşecek.

Ülkede birkaç aydır hüküm süren siyasi krizin aşılması amacıyla Cumhurbaşkanı Atifete Yahyağa iktidar ve muhalefet partileri olmak üzere şu saatlerde siyasi partiler liderleri ile bir görüşme gerçekleştiriyor. Görüşmeye ABD Priştine Büyükelçisi Greg Delawie ve AB Kosova Ofisi Şefi Samuel Zbogar da katılıyor.

Cumhurbaşkanı Yahyağa’nın daveti üzerine masa başında iktidardan Başbakan Isa Mustafa, Başbakan Yardımcısı Hashim Thaçi ve muhalefetten Kosova Geleceği için İttifak-AAK lideri Ramush Haradinaj bulunuyor.

İKİ MUHALEFET PARTİSİNDEN RED

Vetëvendosje ve Nisma liderleri Visar Ymeri ile Fatmir Limaj’ın, Cumhurbaşkanı Yahyağa’nın diyalog çağırısını reddettiği bugünkü görüşme konusunda birleşik muhalefet ilk kez farklı bir tutum sergilemiş oldu ve bu gelişme muhalefet blokunda şimdi bir “çatlağın” belirdiği olarak nitelendiriliyor.

Toplantıya erken seçimlerin yapılması için gideceğini açıklayan Haradinaj’ın bu kararı Vetëvendosje tarafından iktidarla “flört” olarak nitelendirilirken, siyasi analistler Haradinaj’ın kararını doğru buldular.

"TOPLANTI GEREKSİZ"

Muhalefet liderleri, ülkede aylardır devam eden siyasi krizin aşılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Atıfete Yahyağa’nın masaya oturulması davetine icabet etmeyeceklerini açıkladı. Siyasi liderleri ile bir araya gelinmesi girişiminin , siyasi krizin üstesinden gelinmesine yardımcı olmayacağına dikkat çeken muhalefet liderleri, ancak erken seçim ile ilgili davet yapılması durumunda toplantıya katılabileceklerini duyurdu. Aksi takdirde Cumhurbaşkanı ile siyasi krizin konuşulmasını gereksiz bulduklarını dile getiriyor.

Uluslararası camiadan ise Yahyağa'nın arabuluculuk girişimine destet açıklamaları var. AB Kosova Özel Temsilcisi Samuel Zboğar ve ABD Kosova Büyükelçisi Grew Delawei açıklamalarıyla Yahyağa'nın bu girişiminden dolayı tebrik etti.

AAK ERKEN SEÇİM İSTİYOR

Kosova’nın Geleceği için İttifak Partisi AAK lideri Ramuş Haradınay bugün Cumhurbaşkanı Atıfete Yahyağa tarafından siyasi liderlerle düzenlenen görüşmeye katılıyor. Ülkenin içinde bulunduğu krizin aşılmasına yönelik görüşmede, Cumhurbaşkanı Yahyağa’dan parlamentonun feshedilmesini talep edeceğini belirten Haradınay, erken seçimin ilan edilmesinide isteyeceğini vurguladı.
Haradınay birleşik muhalefetin, Brüksel anlaşmalarının iptali gerçekleşmedikçe, kurumların çalışmalarını engeleyeceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 11:40
banner53
YORUM EKLE

banner39