banner39

Kosova'da muhalefetin öfkesi dinmiyor

Kosova muhalefet partisi liderleri hükümet istifa edinceye kadar protestolar süreceğini açıkladı

Balkanlar 11.01.2016, 09:43 11.01.2016, 12:17
Kosova'da muhalefetin öfkesi dinmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da cumartesi günü şiddete dönüşen protesto gösterisini örgütleyen üç muhalefet partisi lideri, ateşe verilen Kosova Başbakanlık binası önünde düzenledikleri basın toplantısında, protesto gösterisini değerlendirdiler.

Vetvendosye Hareketi lideri Visar İmeri, AAK lideri Ramuş Haradinay ile Nisma lideri Fatmir Limay, düzenledikleri basın toplantısında, İsa Mustafa'nın başında bulunduğu hükümet istifa edinceye kadar protestoların durmayacağını belirttiler. Vetvendosye Hareketi lideri Visar İmeri , düzenlenen protestoya 100 binin üzerinde katılımın olduğunu vurgularken protestolarda vatandaşların Sırp Belediyler Birliği ve Karadağ ile Sınır Anlaşmalarını kabul etmediklerini açıkça belirttiğini kaydetti.

Visar İmeri ayrıca, Başbakanlık binasına parti üyeleri değil, öfkeli vatandaşların Molotof kokteyli fırlattıklarını vurguladı.

Nisma Parti Başkanı Fatmir Limay ise İsa Mustafa Hükümetinin halkın güvenini kaybettiğini ve hükümetin istifa etmesi gerektiğini belirterek en kısa zamanda daha da şiddetli protestolar düzenleyeceklerini ve Kosova Cumhuriyeti'ni korumak için milletin susmayacağını vurguladı.

Son olarak AAK lideri Ramuş Haradinay ise konuşmasında, protestolarda halkın, Brüksel Anlaşmalarını kabul etmediğini ve hükümetin istifa etmesi gerektiği yönünde iki önemli mesaj verdiğine vurgu yaparak, protestoya katılanların ve yaralananların sayısı ile ilgili hükümet yanlısı medyaların çok düşük rakam verildiğini iddia etti.

Kosova'da binlerce insan, cumartesi günü hükümetin Sırbistan ve Karadağ ile yaptığı anlaşmaları protesto etmek için şehir meydanlarında toplanmış. Gösteride protestocularla polis arasında çatışma yaşanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?