banner39

Kosova'da Osmanlı köprüsü gümrük kapısı yapıldı

Kosova'da tarihi Osmanlı köprüsü AB'ye tepki olarak gümrük kapısına dönüştürüldü

Balkanlar 08.08.2015, 10:59 08.08.2015, 11:04
Kosova'da Osmanlı köprüsü gümrük kapısı yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da bu yıl 14'üncüsü bu akşam başlayacak olan “Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali” öncesi Osmanlı'dan kalma Balkanlar'ın tarihi Taşköprüsü'nün Avrupa Birliği'ne, atıfta bulunarak gümrük kapısına dönüştürülmesi tepkilere neden oldu.

Kosova'nın Prizren şehrinde bu yıl 14. düzenlenecek olan festival öncesi Prizren şehrini ikiye bölen Akdere üzerindeki Osmanlı'dan kalma tarihi Taşköprüsü, 2015 yılı içerisinde yasal olmayan yollardan Avrupa ülkelerine sığınan yaklaşık 400 Bin kişinin akıbetinin belirlenmemesi ve Balkanlar içerisinde sadece Kosova vatandaşlarına Avrupa ülkelerine vize muafiyetinin uygulanmasını protesto etmek maksadıyla gümrük kapısına dönüştürüldü. Festival nedeniyle 10 binlerce Avrupa ülkesi vatandaşının yanı sıra dünya basının bu festival için Prizren'de bulunmasını fırsat bilerek sembol olarak gümrük kapısına dönüştürülen tarihi köprünün üzeri kuş sembolleriyle ve köprünün kemerleri tellerle çevrildi. Osmanlı'dan kalma tarihi Taşköprü'nün demirlerle örtünmesi ve tellerle çevrilmesi Prizrenliler tarafından tepkiyle karşılandı. Özellikle sosyal medyada başlatılan kampanyalarda tarihi köprünün üzerinden demirlerin ve çatının çekilmesi isteniyor.

KOSOVA'DAN AB'YE TEPKİ

Tarihi Taşköprü'nün 100 metre ilerisindeki Arasta Köprüsü de, kanalizasyon borularıyla gümrük kapısına dönüştürülerek, Avrupa Birliği'nin, Balkanlar da sadece Kosova'ya vize muafiyeti uygulaması protesto ediliyor.

8 ila 16 Ağustos tarihleri arasında sürecek olan festival boyunca nesnelerin köprüler de duracağını söyleyen Uluslararası Dokufest Kısa Filim ve Belgesel Başkanı Erol Biliban, yaptığı açıklamada köprülere asılan nesnelerin Avrupa Birliği'ne, tepki olarak yapıldığını söyledi. Biliban, demir ve boru yığınlarının festival süresince kalacağını, festival sonrası kaldırılacağını söyledi.

FESTİVAL İÇİN KOSOVA'YA ZİYARETÇİ AKINI

Bu yıl 14. düzenlenen Uluslararası Dokufest Kisa Filim ve Belgesel festivaline, 80 ülkeden 3 Bin 600 film başvurdu ve 43 ülkeden 228 filmin gösterileceği açıklandı. Festival kapsamında Prizren'deki 8 sinemada kısa filim ve belgeseller sanat severlerin beğenisine sunulacak.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?