banner15

Kosova'da polis, hükümet binasını kuşatma altına aldı

Kosova'da muhalefetin tüm halkın katılımına davet ettiği protesto gösterileri başladı. Polis hükümet binasını koruma altına aldı

Kosova'da polis, hükümet binasını kuşatma altına aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Muhalefetinin iki partisi Kosova Geleceği için İttifak-AAK ve Nisma, Hükümet karşıtı genel protestoyu bugün yapılmaya başlandı.

İki partinin liderleri Ramush Haradinaj ve Fatmir Limaj dün düzenledikleri basın toplantısında, protestonun savaştan sonra en büyüğünü teşkil edeceğini açıklamıştı. Haradinaj ve Limaj bu vesile ile bu protestoya katılmaları için vatandaşlara çağırıda bulunmuştu.

AAK ve Nisma uzun bir süre sonra ilk kez Vetëvendosje’siz protesto düzenliyor.

Vetëvendosje ise daha kısa bir süre öncesine kadar birleşik muhalefette yer aldıysa da, muhalefetin bu daha küçük partilerinin protestosuna katılma çağırılarına cevap vermedi.

Kosova’nın başkenti Priştine “Skenderbey” meydanında protesto saati yaklaştıkça protestocular sayısı da artmaktadır.

Şu anda binlerce protestocunun katıldığı protesto sakin geçiyor ve bağrışmalar örgütleyiciler tarafından koordineli bir şekilde gerçekleşiyor.

Protesto, konuşmalarla saat 14:00'da başlayacak ve 40 dakika sürecek.

ÖĞRENCİLER DE KATILDI

Kosova’nın tüm üniversitelerinden öğrenciler de kamu ve özel üniversitelerde yapılan ayrımcılıklara karşı memnuniyetsizliklerini dile getirmek için bugünkü protestoya dahil olacaklar.

Öğrenci Protestosu Örgütleme Kurulu temsilcisi Atdhe Halilaj, kamu ve özel üniversitelerde yapılan çok sayıdaki danışmalardan sonra, kendi taleplerini ve memnuniyetsizliklerini dile getirmek için bugünkü protestoya dahil olmayı kararlaştırdıklarını söyledi.

“Bizi meşgul eden bazı tedirginler arasında Priştine Üniversitesi yanısıra ülkemizin tüm diğer kamu ve özel üniversitelerindeki eğitim kalitesinin zayıf olmasıdır. Aynı sorunları özel kolejler öğrencileri yaşıyor. Protestoya bu taleplerimizi ifade etmek ve yalnız bizi değil, Kosova Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarını da tedirgin eden Sınır Anlaşması ve Birlik’le ilgili memnuniyetsizliği ifade etmek için de protestoya katılıyoruz.”diye belirtti Halilaj.

Kosova Hükümeti binası etrafında polis güçleri sayısı arttı.

Ancak bu kez dikkati çeken Kosova Polisi Özel Biriminin eksikliğidir. Geçen protestolarda daha büyük bir sayıda güvenliği sağlıyorlardı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48