Kosova’da seçim heyecanı başladı

Kosova’da seçim heyecanı başladı

Kosova 6 Ekim tarihinde düzenlenecek erken parlamento seçim dönemine girdi. 

Kosova merkez Seçim Komisyonu (MSK-KQZ) erken seçimleri 6 Ekim tarihine yetiştirmek için her gün bir kaç kez toplanarak durum değerlendirmesi yapıyor.

Seçimlere dönük çalışmalarını değerlendiren Kosova Merkez Seçim Komisyonu üyesi Ercan Şpat, bu seçimlerin kendine özgü özelliklerinden birinin kısa sürede düzenlenecek olması ve seçim kampanyasının sadece 10 gün sürmesinin olduğunu kaydetti.

“Kosova bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana parlamento seçimlerini  hep erken seçimler olarak yaşıyor. Bu tür seçimlerin örgütlenmesi süresi 30 ile 45 gün arasında değişiyor. Meclisin feshedilmesi sonrası süreç en fazla 30 ya da 45 gün sürüyor” şeklinde hatırlatmada bulunan MSK’nın Türk üyesi Ercan Şpat, Cumhurbaşkanının, meclisin feshedilmesinin hemen akabinde erken seçimleri ilan etmesi nedeniyle şanslı olduklarını ve seçimleri örgütlemek için 42 günlük bir süereye sahip olduklarını belirtti.

Son günlerde çok konuşulan Kosova’da seçmen sayısının nüfus sayısını geçmesi konusuna da açıklık getiren MSK üyesi Ercan Şpat, Kosova nüfusunun 1 milyon 700 bin, seçmen sayısının da yaklaşık 2 milyon olması sebebinin, yurt dışında yaşayan Kosovalıların seçmen olarak gösterilmesinden kaynaklandığını söyledi.

“Seçim Yasası, seçmen listesini düzenleyen maddeleri uyarınca  MSK’nın Kosova Sivil Merkezi’nden seçmen listesinin sağlanmasını öngörüyor. Dolayısıyla Kosova’da şu anki nüfus sayısı  ile Kosova dışında yaşayan Kosovalarının da bu nüfusa dahil edilmesiyle, toplam seçmen sayısının , nüfus sayısından daha fazla olmasını sağlıyor” şeklinde açıklama yapan Ercan Şpat, Kosova vatandaşlığını kazanmış  ve Türkiye’de yaşayan Kosovalı göçmenlerin de  Kosovalı birer seçmen olduğunu hatırlattı.

Kosova Merkez Seçim Komisyonun,  erken seçimlere katılacak olan siyasi öznelerin kaydını onayladığını hatırlatan Ercan Şpat, seçimlerde 20 siyasi parti, 4 koalisyon ve 1 bağımsız aday olmak üzere toplam 25 siyasi öznenin  yer alacağını belirtti. Seçimlerde toplam bin 70 milletvekili adayı 120 sandalyeli meclis için kıyasıya yarışacağını vurguladı.

Son erken seçimlerin yapıldığı 2017 yılına kıyasla bu seçimlerde yarışacak milletvekili aday sayısının daha büyük olduğunu kaydeden Şpat, MSK’nın , seçimlerin şeffaf ve daha iyi düzenlenmesi için yoğun olarak çalıştığını belirterek, seçmenlerin  hür ve demokratik ortamda daha büyük sayıda sandık başına gitmesi temennisinde bulundu.

Kaynak: Kosovaport

banner53
YORUM EKLE

banner39