banner15

Kosova'da şiddet ve boykotun gölgesinde seçim

Kosova'da bağımsızlığın ilanı sonrasında 2'inci kez düzenlenen yerel seçimlere, kuzeydeki saldırılar gölge düşürdü.

Kosova'da şiddet ve boykotun gölgesinde seçim

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2008 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesi sonrasında Kosova’da dün yapılan ilk mahalli seçimlere, etnik Sırpların yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesindeki boykot ve yıldırma çabaları damgasını vurdu.

Sırbistan, Avrupa Birliği’yle (AB) üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için merkezi önem taşıyan ‘Sırpların seçimlere katılması’ şartını yerine getirebilmek adına, oy kullanma çağrısı yapsa da bu çağrı aşırı milliyetçi Sırplar tarafından büyük oranda dikkate alınmadı.

Oy kullanılacak merkezlerin önünde toplanan kalabalık Sırp gruplar, belediye başkanlığı için aday olarak, süreçte aktif rol almak isteyen siyasetçileri sözlü taciz ederken, sandığa giden halkı da görüntülerini çekerek yıldırmaya çalıştı. Olayların Priştine, Poduyeva, Lipjan, Drenas ve İstog belediyelerinde yaşandığı bildirildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE) seçimlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan 60 kadar çalışanını bölgeden çekti. Yaşanan olayların ardından Kuzey Mitroviça mahalli seçim adaylarından Oliver Ivanovic, “Seçimler bu akşam yarın ya da belki bir daha asla tekrarlanmayacak.” dedi.

İKTİDAR DA MUHALEFET DE ZAFERİNİ İLAN ETTİ

Sandıkların kapanmasının ardından Kosova Merkezi seçim Komisyonu Başkanı Valdete Daka, yerel seçimlerde oy kullanma oranının yüzde 45,79 olduğunu açıkladı.

Kosova Merkez Seçim Komisyonu gayri resmi seçim sonuçlarını açıklanmadan önce PDK lideri Haşim Taçi yerel seçimlerde zaferini ilan etti. Taçi, var olan sonuçlara göre PDK partisi'nin 5 belediyede seçimleri ilk turda kazandıklarını 15 belediyede ise belediye başkanı için ikinci turda yarışacaklarını bildirdi. Taçi, Prizren'de Ramadan Muya'nın yüzde 43 oyla birinci sırada olduğunu ve ikinci turda Kosova Demokratik Türk Partisi yardımıyla başarıya ulaşacaklarını ifade etti.

Haşim Taçi gibi, ana muhalefet partisi LDK başkanı İsa Mustafa da seçimlerde büyük başarı elde ettiklerini savundu. İsa Mustafa Priştine belediye başkanlığı için oyların yüzde 43'ünü aldıklarını ve ikinci turda Vetvendosye adayı Şapend Ahmeti ile yarışacaklarını söyledi. Her iki liderin gayri resmi sonuçların açıklanmasından önce, zaferlerini ilan etmeleri parti üyelerinin sokaklara dökülmesine neden oldu. 

Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP ve Kosova Türk Adalet Partisi KTAP Mamuşa belediyesi başkanlığı için yarıştı.  Merkez Seçim Komisyonu buradaki seçimleri hangi partinin kazandığını henüz açıklamadı.

Sırbistan, 1999 yılında NATO güçlerinin 11 hafta süren bombardımanının ardından etnik Arnavutların çoğunluğu oluşturduğu Kosova’nın kontrolünü kaybetmişti. Sırp milliyetçiler, oy kullanmalarının Priştina hükümetini tanımak anlamına geleceği fikriyle seçim boykotunu ve şiddet olaylarını gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 15:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48