Kosova'da sınır duvarı polemiği büyüyor

Kosova'da Sırplar tarafından inşa edilen duvarın yıkılması konusunda AB yetkilileri ve hükümet arasındaki polemik devam ediyor

Kosova'da sınır duvarı polemiği büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'da Kuzey Mitroviça Başkanı Goran Rakiç, İbre nehri bitişiğinde inşa edilen duvarın yıkılmadığı ve yıkılmayacağını sadece 70 cm için kısaltılacağını söyledi.

Rajkiç’e göre, bu kısaltma Priştine’de taraflar ve AB yetkilileri arasında duvarın yeniden tasarlanması anlaşması esasıncadır.

İbre köprüsü yakınlığında Sırplar tarafından yapılan duvarın yıkılmasına geçildiği haberleri ülkedeki gelişmelerden yalanlandı.

Üç gündür bu duvarla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Mitroviça’nın çok sayıda vatandaşı da duvarın yıkılmasında herhangi bir çalışmanın başlamadığını belirtti.

Olay yerindeki durum, duvarı inşa eden Zveçan’ın bir Sırp şirketi, çalışanlarının bu duvarı sadece kısaltmaya başladığını ve bu işin Priştine’de AB yetkilileri ile varılan anlaşmayı sözde uyguladığını kanıtlamak için Mitroviça Belediye Başkanı Goran Rakiç’in talimatıyla yapılmakta olduğunu göstermektedir.

 

TAHİRİ: YIKILMALI

Diyalog Bakanı Edita Tahiri, Mitroviça kuzeyinde inşa edilen duvarı “illegal” olarak nitelendirdi. Tahiri, duvarın serbest harekete dair Brüksel Anlaşması’na aykırı olduğunu söyledi.

Duvar, bölünmüş Mitroviça’da normal yaşamın tekrar sağlanması amacıyla Brüksel’de varılan anlaşma esasınca Barış Parkı'nın kaldırılmasından sonra köprünün canlandırılması çalışmalarının sürdürüldüğü dönemde inşa edildi.

Diyalog Bakanı Edita Tahiri, “Net olarak açıkladım, bu duvar illegaldir ve Brüksel Anlaşması’na aykırıdır. Hükümet olarak bizler, bu sorunun çözümlenmesi için çalışıyoruz ve duvar olmayacak.”diye belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 13:06
YORUM EKLE

banner33

banner37