banner39

Kosova'da Sırp öfkesi halkı sokağa taşıdı

Kosova'da bir madenin kamulaştırılması ve Sırp bakanın Kosovalı hanımlara hakareti ile başlayan eylemleri değerlendiren Nedim Emin, gösterilerin azınlıklara tanınan çok geniş hakların istismara dönüşmesine tepkinin sonucu olduğunu söyledi

Balkanlar 28.01.2015, 15:27 28.01.2015, 16:16
Kosova'da Sırp öfkesi halkı sokağa taşıdı

Hamit Kardaş - Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'nın başkenti Priştine'de, Kendin Karar Al (Vetevendosje) Hareketi'nin çağrısı üzerine dün düzenlenen protestonun bilançosu ağır oldu.

Ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa kenti yakınlarında bulunan "Trepça" firmasına ait madenin kamulaştırılmasını ve daha önceki açıklamalarında Kosovalı hanımlara hakaret ettiği gerekçesiyle Sırp kökenli Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Yablanoviç'in görevden alınmasını talep eden halk dün öğle saatlerinde Priştine şehir merkezinde bir araya geldi.

Gösterilerin çatışmaya dönüşmesi üzerine ikisi ağır 72 polis ve 50'den fazla gösterici yaralandı. Priştine Belediye Başkanı Şpend Ahmeti ve çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

BİRİKMİŞ ÖFKENİN SONUCU

Kosova’daki olayları Dünya Bülteni’ne değerlendiren Balkanlar uzmanı, araştırmacı Nedim Emin, Priştine’de dün düzenlenen gösterilerin ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ile azınlıklara tanınan geniş haklar nedeniyle ülkede birikmiş bir öfke ve negatif enerjinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Emin, Sırpların azınlıklara tanınan hakları istismar edip arkasına Sırbistan ve Batılı güçleri de alarak egemenlik kavgasına dönüştürme çabası içerisinde olduğunu bu durumun da Kosovalıların tepkisine neden olduğunu ifade etti.

120 sandalyeli meclisin 20 sandalyesinin azınlıklara ayrıldığını hatırlatan Emin, bunların 10’unun Sırplar’a ait olduğunu belirtti. Ülke nüfusunun yüzde 5’inin Sırplardan oluştuğunu, seçimlerde de 10 kadar milletvekili çıkardıklarını kaydeden Emin, Sırpların ülkede azınlıkta kalmalarına rağmen mecliste yüzde 10 gibi bir sayı ile temsil edilmesinin halkın tepkisine neden olduğunu belirtti.

Kosova’da Sırplar, hükümet ve Vetevendosje olmak üzere üç önemli dinamik bulunduğunu, Vetevendosje’nin eşit şartlarda olmayan diyaloga karşı çıkan milliyetçilerden oluştuğunu söyledi. Azınlıklara tanınan geniş hakların istismar edilmesinin halkın bu gruba olan ilgisini arttırdığını ifade etti ve son seçimde yüzde 13’ün üzerinde oy aldıklarını kaydetti.

Emin, son olayların zaten marjinal olan Vetevendosje’nin daha da marjinalize olmasına sebep olacağını savundu.

VETEVENDOSJE HAREKETİ

Adını self determinasyon (halkların kendi geleceğini belirleme hakkı)’ndan alan Vetevendosje, Sırbistan ile yaşanan savaşta uluslararası kuruluşların ülkedeki yoğun etkinliğine yerli bir tepki olarak Kosova’nın dış müdahale olmadan da politika üretmesini sağlayabilmek amacıyla kuruldu. Ülkenin bütünüyle bağımsız olmasını istemesi ve hem iç hem de dış siyasetteki tercihleri sebebiyle radikal milliyetçi olarak nitelendiriliyor. Vetevendosje, Kosova’nın egemenliğini ve Arnavutların yaşadığı ülkelerin birleşmesini savunuyor.

2013 belediye seçimlerinde dördüncü parti olmasına rağmen başkent Priştine olmak üzere çok sayıda önemli bölgeleri almayı başarmıştı. 2014 meclis seçimlerinde ise yüzde 13,52 oy alarak 3’üncü parti konumuna yükseldi.

Partinin liderliğini kurulduğu 2004’ten bu yana milliyetçi ve bazen de sol milliyetçi olarak tanımlanan Albin Kurti yürütüyor. Hareket 2010 seçimlerine kadar sadece aktivist bir kuruluş olarak faaliyet yürütürken 2010 seçimlerine katıldı. 2013 belediye seçimlerinde Priştine başta olmak üzere birçok belediye alan parti, 2014’teki seçimlerde yükselişini sürdürdü.

Kurti, meclise girdikten sonra da Sırp karşıtı duruşunu sürdürerek Sırplarla müzakere yapan eski başbakan şimdiki dışişleri bakanı Haşim Taçi’ye ağır eleştiriler yöneltiyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?