banner15

Kosova'da Sırplar'dan seçime boykot

Yerel seçime gidilen Kosova'da Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde, güvenlik gerekçesiyle bütün oy kullanma merkezleri kapatıldı.

Kosova'da Sırplar'dan seçime boykot

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde, Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişinin, seçim merkezine girerek oy kullanılmasını engellemesinin ardından, güvenlik gerekçesiyle bölgedeki tüm oy kullanma merkezlerinin kapatıldığı bildirildi.

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mitrovitsa'nın kuzey kısmındaki bütün oy kullanma yerlerinin kapatıldığını belirtildi.

Olayların ardından bazı basın mensuplarının da saldırıya uğradığı, bu esnada kimliği henüz tespit edilmeyen kişiler tarafından ekipmanlarına el konulduğu kaydedildi.

SIRBİSTAN MÜDAHİL OLMAK İSTEDİ

Sırbistan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ise yaptığı açıklamada, bazı Sırp radikal gruplar tarafından düzenlenen olumsuz olayların nedeniyle ülkesinin Mitrovitsa'nın kuzey kesimine müdahale etmesini istedi.

Vuçiç, uluslararası topluluktan, Sırbistan Cumhuriyeti'ne ait polis ve jandarmanın 45 dakikada Kosova'daki Mitrovitsa kentinin kuzey kısmına girmesi ve burada düzeni sağlamasının ardından çekilmesini talep ettiğini açıkladı.

Kosova'da bugün yapılan yerel seçimlerde Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa'nın kuzeyinde seçimi boykot eden bir grup maskeli kişi, seçim merkezine girerek buradaki oy kullanılmasını durdurdu.

Maskeli kişiler, Sveti Sava İlköğretim Okulundaki seçim merkezini bastı. Gruptakiler camları kırdı ve bazı malzemeleri tahrip etti.

Şüphelilerden biri gözaltına alındı. Olay sırasında birkaç kişinin yaralandığı öğrenildi.

Seçim boyunca Sırp nüfusun yoğun olduğu Mitrovitsa kentinin kuzey kısmında ise seçimi boykot eden bazı gruplarla oy kullananlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 21:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48