banner15

Kosova'da tartışmalı yasa gündeme alındı

Avrupa birliği ile Kosova arasında imzalanan İstikrar ve Ortaklık anlaşmasının meclis onayına sunulmasından önce, Avusturya Başbakanın ziyareti iç siyasete müdahale olarak yorumlanıyor

Kosova'da tartışmalı yasa gündeme alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Meclis Başkanlık Kurulu toplantısında, 2 Kasım Pazartesi günü düzenlenecek Meclis oturumunda İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının oylamaya sunulması kararı alındı. Kendin Karar Al Hareketi milletvekilleri, oturumun Pazartesi günü düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtti. Muhalefet milletvekilleri gündem maddesinin İstikrar ve Ortaklık Anlaşması olacağını söyleyerek, muhalefetin de oturuma katılacağını dile getirdi.

Başbakan İsa Mustafa, Dışişleri Bakanı Haşim Tacı ve Entegrasyon Bakanı Bekim Çollak ortak basın toplantısı düzenleyerek, İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili bilgi verdiler. Anlaşmanın imzalanmasının, tarihi ve 2008 bağımsızlık ilandan sonraki en önemli olaylardan biri olduğu belirtildi. Ülke yetkilileri, muhalefetin anlaşmanın Meclisten geçmesine mani olmayacaklarına inandıklarını dile getirdi.

AVUSTURYA BAŞKANINDAN MUHALEFETE UYUMLU OLUN ÇAĞRISI

Kosova'ya bir ziyaret gerçekleştiren Avusturya Başkanı Heinz Fischer, mecliste milletvekillere hitaben yaptığı konuşmasında siyasi çoğulculuğa saygı gösterilmesi çağrısında bulunarak Brüksel’de Sırbistan ile varılan anlaşmalara sayı gösterilmesi gereğine işaret etti. Ülke ulusal çıkarlarının öncelliği oluşturması gereğine vurgu yapan Avusturya Başkanı Heinz Fischer, ülke uğruna dış politikada ortak bir dille faaliyetlerin sürdürülmesini talep etti. 

Kosova'da çok tartışılan ve AB baskısıyla gündeme geldiği belirtilen Sırp Belediyeler Birliği yasası öncesi bu ziyaretin Kosova siysetini etkilemeye yönelik olduğu belirtiliyor.

Meclis’te yapılan bu konuşmadan sonra Yahyağa ve Fischer, Prizren’e hareket gitti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35