Kosova'da Türkçesiz Türk Bayramı

Kosova'da "Türklerin Günü" kutlamalarında davetiyelerde Türkçe olmaması tepkiyle karşılandı

Balkanlar 21.04.2016, 11:54 21.04.2016, 11:54
Kosova'da Türkçesiz Türk Bayramı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakanlık Topluluklar Ofisi, Kosova Türkleri Günü vesilesiyle 22.04.2016 tarihinde saat 10.15’te başlayacak bir törenli konferans düzenleyecek.

Konferansa Başbakan İsa Mustafa, bakanlar: Kujtim Shala, Ivan Tomic, Mahir Yağcılar, Hajredin Kuçi, Skender Hyseni, Arban Abrashi; bakan yardımcıları: Kadir Huseyin ve Usmen Baldzi; Milletvekili Müferra Şinik Sirbica ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılacaklar.

23 Nisan Kosova Türkleri Bayramı’nda Kosova Türk Toplumunun konumu ve sorunlarının ele alınacağı konferansa gönderilen davetiyelerin Arnavutça, Sırpça ve İngilizce olması dün 819.04.2016) tepkiye neden oldu.

Prizren’de düzenlenen “Balkanlar’dan Göçler ve Kosova Türkleri” panelinde konuyu gündeme getiren “Gerçek” Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanı Yıldıray Bayram, Türkler için düzenlenen bir konferansa gönderilen davetiyelerde Türkçeye yer verilmemesine anlam veremediğini belirtti. Türklerin dil haklarının halen çiğnendiğine işaret eden Yıldıray Bayram, bunun üstesinden gelinmesi için çaba harcanması gereğine işaret etti.
Panelde hazır bulunan Kosova Demokratik Türk partisi-KDTP yetkilileri Yıldıray Bayram'ın bu tepkisini yanıtsız bıraktı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?