banner15

Kosova'da vekillerin gazlı muhalefeti gözaltı getirdi

Kosova Meclisi'nde gaz bombası atılması ile ilgili dört muhalefet milletvekili hakkında gözaltı kararı çıkarıldı, olayı duyan parti sempatizanları başkent meydanına toplandı. Göstericilerle polis arasında arbede yaşandı

Kosova'da vekillerin gazlı muhalefeti gözaltı getirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Meclisi'nde dün yaşanan şiddet olaylarının ardından dört muhalefet milletvekili hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Priştine mahkemesinin gözaltı kararının ardından muhalefetteki Kosova'nın Geleceği İçin İttifak Milletvekili Donika Kadaj Bujupi, sabah saatlerinde evinde gözaltına alındı.

Haklarında gözaltı kararı çıkarılan Selfdeterminasyon hareketi milletvekilleri Albin Kurti, Albulena Haxhiu ve Faton Topalli'nin ise hala arandığı bildirildi.

Dört muhalefet milletvekilinin, genel kurulda gaz bombası atarak yasama faaliyetlerine engel olmakla suçlandığı ifade edildi.

Muhalefet milletvekillerine yönelik tutuklamaların başlatılması, başkent Priştine`de muhalefet sempatizanlarının  sert tepkilerine yol açtı. Göstericiler, başkent meydanında toplanarak polisin tutuklamalarına tepkilerini göstermek istedi. polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Göstericiler ise polis ve hükümet binasına taşlarla saldırdı. Şimdiye kadar 2 göstericinin yaralandığı belirtildi. 

2016 bütçe tasarısının görüşüldüğü dünkü meclis oturumunda Albin Kurti, hükümet üyelerine biber gazı spreyi sıkmış ve muhalefet sıralarından salona göz yaşartıcı bomba atılmıştı. Genel kuruldaki olayların ardından, meclis binası önünde polis ve muhalefet yanlıları arasında çıkan arbedede 17 polis yaralanırken 2 gösterici gözaltına alınmıştı.

Kosova ve Sırbistanlı yetkililerin 25 Ağustos'ta üzerinde uzlaştığı, Kosova'da Sırp Belediyeler Birliği kurulmasını ve Karadağ-Kosova sınırının yeniden düzenlenmesini öngören anlaşmaya karşı çıkan muhalefet, iki aydır meclis oturumlarını boykot ediyor. Kosova'nın söz konusu anlaşmadan çekilmesini isteyen muhalefet milletvekilleri daha önce de meclis genel kurulunda iktidar sıralarına gaz bombası fırlatmıştı.Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35