banner15

Kosova'dan Karadağ'a toprak şartı...

Kosova'da toprak kaybına sebep olduğu için aylardır protesto gösterilerine sebep olan Karadağ Sınır Anlaşmasının yürürlüğe girmesi, Başbakan'ınn vizesiz seyahat koşuluna bağlı

Kosova'dan Karadağ'a toprak şartı...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, 'yolsuzlukla mücadele ve Karadağ ile Sınır Anlaşması’nın onaylanmasının, vizesiz seyahat etmekten önce yerine getirilmesi gereken iki şart' olduğunu söyledi. 

Mustafa, “Kriterlerin yerine getirilmesi için bazı süreçleri hızlandırdığından dolayı Meclis’e teşekkür etmek istiyorum. Vize serbestisi tavsiyesi Avrupa Komisyonu tarafından alınmış önemli ve tarihi bir karardır. Vize serbestisiyle ilgili yerine getirmemiz gereken daha iki şart var. Karadağ ile Sınır Anlaşması onaylanmalıdır. Diğer bir şart ise bireysel veya herhangi bir siyasi partinin konusu değildir. İkinci şartı teşkil eden yolsuzlukla mücadele sürdürülmelidir. Hükümet bununla ilgili taahhütlerini dile getirmiştir ve bu açıdan başarılı olacağımızdan ve en nihayet gereken oyları alacağımızdan eminim.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopulos, geçen hafta Kosova'ya Karabağ sınırı konusunda baskı yapmak üzere vizesiz seyahat kozunu öne süren Mogherini ile görüşmüştü. Avramopulos, Kosova'nın, Karadağ ile sınırları yeniden belirleme anlaşmasını kabul etmesi gerektiğine işaret ederek, "Kosova aynı zamanda, yolsuzlukla mücadele çalışmalarına da devam etmeli. Kosova, Avrupa ailesinin bir parçasıdır." ifadelerini kullandı. 

Kosova'da muhalefet toprak kaybına sebep olduğu için aylardır protesto gösterileri ile Karadağ Sınır Anlaşmasına karşı çıkıyor.

KARADAĞ SINIRI SORUNU

Karadağ ile sınır çizgisinin tespit edilmesine dair Devlet Komisyonu üyesi Ali Lajçi, bu ülke ile sınır çizgisin tespit edilmesi sürecinin kestirilmesini talep etmişti.

1974 sınırlarının ihlal edildiği gerekçesiyle bu süreçle Kosova Cumhuriyeti’nin 12 binden fazla hektar toprağı kaybetme riskinin mevcutluğuna dikkat çeken Ali Lajçi, teklif edilen sınır çizgilerinin sırf Karadağ kadastrolarına göre şekillendiğini söyledi. 

Kosova Hükümeti Devlet Komisyonu’nun teknik raporunu onaylamaması gereğini savunan Lajçi, sınır çizgisinin tespit edilmesine dair Devlet Komisyonu’nun oluşumunun değiştirilmesi ve tüm bu sürecin gözden geçirilmesi talebinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 23:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48