banner39

Kosova'dan Sırbistan'a görüşme resti

Kosova Başbakanı Taçi, Sırbistan'la Kosova'yı tanımadan siyasi görüşmelere başlamayacaklarını açıkladı

Balkanlar 06.10.2011, 13:47 06.10.2011, 13:47
Kosova'dan Sırbistan'a görüşme resti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Sırbistan ile siyasi diyaloğun başlaması için Sırbistan'ın önce Kosova'yı tanıması gerektiğini söyledi. 

Başbakan Taçi gazetecilere yaptığı açıklamada, Kosova ve Sırbistan'ın iki bağımsız ülke olarak birbirlerini karşılıklı tanımalarının sorunun en kestirme çözümü olduğunu belirterek "Her iki ülkenin bir an önce NATO ve AB'ye üye olmaları da büyük önem taşımaktadır" diye konuştu. 

Taçi, Kosova Devlet Televizyonu RTK'ya geçen gün yaptığı açıklamada, teknik konular üzerinde görüşmelerin ardından, Sırbistan'la siyasi diyaloğun başlayabileceğini dile getirmişti. Sırbistan'la siyasi diyaloğun başlaması görüşüne, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ve muhalefet partisi Kosova Refah İttifakı'ndan da (AAK) destek gelmişti. 

Bu arada Avrupa Birliği'nin (AB) arabuluculuk ettiği Kosova ve Sırbistan arasında teknik konular üzerine geçen yıl Eylül ayında başlayan görüşmelere, ülkenin kuzeyinde yaşanan son olaylar nedeniyle ara verildi. Teknik konular üzerindeki görüşmelere önümüzdeki hafta yeniden devam edilmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?