banner39

Kosovalı Türkler, Türkçe kimliklerine kavuşuyor

Kosova'da, Türkçe'nin resmi dil olarak kabul edildiği belediyelerde yaşayan Türkler'e, Türkçe doğum, ölüm ve evlenme belgeleri ile nüfus cüzdanları gelecek hafta verilmeye başlanacak

Balkanlar 13.02.2014, 11:09 13.02.2014, 11:09
Kosovalı Türkler, Türkçe kimliklerine kavuşuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova’daki Türkler'e, Türkçe kişisel belgeleri gelecek hafta verilmeye başlanacak. 

Kosova İçişleri Bakanlığı Sivil Kayıt Ofisi Şefi Blerim Camaj, Kosova Türk Adalet Partisi (KTAP) Genel Başkanı ve Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç'ü makamında ziyaret etti.

Cemaj, burada yaptığı konuşmada, Türkler’in yaşadıkları belediyelerde resmi evrakların Türkçe olması konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edildiği belediyelerde yaşayan Türkler'e doğum, ölüm ve evlenme belgeleri ile nüfus cüzdanları gibi kişisel belgelerin Türkçe olması için gerekli tüm hazırlıkları tamamladıklarını ifade etti.

Cemaj ziyaretinde, Bütüç’e belgelerin örneklerini gösterdi ve gelecek haftadan itibaren Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edildiği belediyelerde yaşayan vatandaşların, talepleri doğrultusunda bu evrakları alacaklarını kaydetti.

Bütüç, Kosova’da Türkler'in yoğun olduğu belediyelerde resmi belgelerin Türkçe olması için büyük mücadele verdiklerini söyledi.

"Türkçe'nin nöbetini tuttuk" diyen Bütüç, gelinen noktadan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?