banner15

Kosova'nın AB vize anahtarı Karadağ sınırı

Kosova'nın AB'ye vize serbestisinin şartı olarak Karadağ sınırının kesinleşmesi şartı öne sürüldü

Kosova'nın AB vize anahtarı Karadağ sınırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Karadağ ile sınırın belirlenmesi konusu çözülmeden Kosova’ya vize serbestisinin olmayacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nun yüksek yetkilisi Johannes Hahn muhalefet ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Karadağ ile sınır belirlenme konusunun çözülmemesi halinde Kosova vatandaşları için vize serbestisinin olmayacağını bildirdi.

“İyice geniş bir tartışma sürdürüldü. Kosova’nın ablukadan çıkmasına dair tüm partilerin taahhütleri üzerinde durduk. Sınırın belirlenmesi konusu çözülmeden, vize serbestisinin olmayacağı konusunda çok nettim. Yardım etmeye hazırız, iyi ama eni sonunda karar Kosova kurumları tarafından alınmalıdır. Bu konuların çözüleceğini ümit ediyorum.” şeklinde konuşan Hahn, oturup istişare etmeleri için siyasi liderlere tavsiyede bulunarak Hükümet’in muhalefetin sesini dinlemesi gerektiğini ifade etti.

KARADAĞ SINIRI SORUNU

Karadağ ile sınır çizgisinin tespit edilmesine dair Devlet Komisyonu üyesi Ali Lajçi, bu ülke ile sınır çizgisin tespit edilmesi sürecinin kestirilmesini talep etmişti.

1974 sınırlarının ihlal edildiği gerekçesiyle bu süreçle Kosova Cumhuriyeti’nin 12 binden fazla hektar toprağı kaybetme riskinin mevcutluğuna dikkat çeken Ali Lajçi, teklif edilen sınır çizgilerinin sırf Karadağ kadastrolarına göre şekillendiğini söyledi. 

Kosova Hükümeti Devlet Komisyonu’nun teknik raporunu onaylamaması gereğini savunan Lajçi, sınır çizgisinin tespit edilmesine dair Devlet Komisyonu’nun oluşumunun değiştirilmesi ve tüm bu sürecin gözden geçirilmesi talebinde bulunmuştu.

Kosova'da muhalefet toprak kaybına sebep olduğu için aylardır protesto gösterileri ile Karadağ Sınır Anlaşmasına karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 16:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48