banner39

Kosova'nın bağımsızlığına adanan bir hayat: Adem Yaşari

Adem Yaşari, Kosova'nın bağımsızlığı için islami kimliği ile mücadele etmiş ve sırplar tarafından tüm ailesiyle birlikte katledilmişt.

Balkanlar 25.10.2013, 16:49 26.10.2013, 10:24
Kosova'nın bağımsızlığına adanan bir hayat: Adem Yaşari

Kosova'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla açılan uluslararası havaalanına adı verilen, Kosova Savaşı'nın milli kahramanı Adem Yaşari, bu ülkenin tarihinde yer etmiş önemli bir isim.

Kosava bağımsızlık mücadelesinin öncüleirnden olan ve islami kimliği ile öne çıkan. İ Yaşari'nin kısa hayat hikayesi...

Kosova savaşında tarihe ismini yazdıran ülkenin milli kahramanı Adem Yaşari 28 Kasım 1955'de Drenitsa bölgesinin Prekaz köyünde doğdu. Zahir Payaziti ile birlikte Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK)'nun kurucularından biri oldu, UÇK'nın Drenitsa'daki operasyonlarında komutan olarak görev yaptı.

Adem Yaşari 1981 yılından itibaren organize halk hareketlerinde ön saflarda yer almaya başladı. Kardeşi Hamaz Yaşari öldürülene kadar hiç ayrılmadığı silah arkadaşıydı.

Yaşari, ilk silahlı eylemlerinde hedeflerine ulaşamayınca 1991 yılında Arnavutluk'a geçerek, gönüllüleri eğitmeye başladı.

UÇK'NIN DRENİTSA BÖLGE KOMUTANIYDI

Kurucusu olduğu UÇK faaliyetlerine başladıktan sonra ordunun Drenitsa bölge komutanlığı görevini aldı.

1997'de Yugoslavya mahkemelerinde, uluslararası insan hakları grupları tarafından kınanan bir kararla gıyaben mahkûm edildi.

Yaşari ve arkadaşları ile Sırp güçleri arasındaki ilk çatışma 30 Aralık 1991 tarihinde gerçekleşti. Yaşari'nin evi Yugoslav güvenlik güçleri tarafından sarıldı ve Yaşari'nin teslim olması istendi.

Ancak Yaşari ve arkadaşları kuşatmayı atlatarak Yugoslav ordusu ve polisine karşı çeşitli saldırılar düzenlemeye başladı.

İkinci kuşatma 5 Mart 1998 Kosova Savaşı'nda meydana geldi.

AİLESİ VE AKRABALARIYLA KATLEDİLDİ

Üç gün süren mücadelenin ardından Adem Yaşari'nin annesi babası ve eşinin de dahil olduğu çoğu Yaşari ailesinden 48 kişi ile saldırı sırasında orada bulunan 4 misafiri can verdi.

Halen kurşun izlerinin yer aldığı ve savaşın soğuk yüzünün hissedildiği Yaşari ailesinin evi şimdi müze olarak kullanılıyor.

Adem Yaşari ve arkadaşlarının başlattığı bağımsızlık mücadelesi meyvelerini verdi ve Kosova bağımsızlığını 17 Şubat 2008'de tek taraflı olarak ilan etti.

Kosova'nın milli kahramanı Adem Yaşari'nin anısı yalnızca ülkesinde değil, Türkiye'de de yaşatılıyor.

İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde açılan ve Adem Yaşari'nin adını taşıyan parkta  milli kahramanın şu sözleri yazıyor;

"Bu Adem'in ölümü değildir; ölüm anlıktır. Bu Adem'in yaşamaya başladığı andır!"

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?